V lete na voľné miesta sadíme zeleninu na jeseň a zimu
Koniec leta je ideálnym časom na to, aby sme voľné miesta v zeleninových záhonoch zaplnili novými rastlinami, ktoré nám naplnia taniere neskoro v lete, na jeseň a dokonca aj v zime. Záhony sa totiž rýchlo vyprázdňujú, a ak sa snažíme o sezónne stravovanie s domácou zdravou zeleninou, letnými výsevmi môžeme získať z našej záhrady maximum.
Vzhľadom na horúčavy však letná výsadba vyžaduje viac pozornosti pri výbere rastlín a podmienok, ktoré musíme vytvoriť, aby sa zabránilo tomu, že zelenina rýchlo vykvitne a poskytne nekvalitné plody. V nasledujúcom texte sa dozviete, ktoré plodiny sa oplatí vysadiť.
Letné zeleninové záhony sa začínajú vyprázdňovať, pretože z nich usilovne zbierame zimné a skoré jarné úrody:
- cesnak,
- zimné odrody šalátov, ako sú poľný šalát, zimná klajtónia prerastená, hlávkový šalát, čakanka
- jarné šaláty, ako je mladý šalát, hlávkový krehký a jemnolistý šalát,
- skoré kapustoviny, ako skorá kapusta, karfiol, kaleráb a mesačné reďkovky,
- a medzi strukovinami hrach a fazuľa – na zrno aj na struky.
Ktorá zelenina bude najlepšie rásť, ak ju zasadíme v lete?
V tomto období je potrebné počítať s vysokými teplotami a nižšou zásobou vody v pôde. Ak výber rastlín neprispôsobíme týmto podmienkam, zelenina nám rýchlo vykvitne a úroda bude slabá a nekvalitná.
V lete do záhrady sadíme:
- kapustu,
- hlávkový kel,
- listový a ružičkový kel,
- karfiol,
- brokolicu,
- nízku fazuľu,
- mrkvu,
- čakanku
- čakanku štrbákovú
- reďkovku.
Buďme opatrní pri výbere šalátov
Je ťažké si predstaviť záhradu bez šalátu, preto by nemal chýbať ani v lete. Avšak mali by sme vyberať letné odrody hlávkového šalátu, ktoré často vytvárajú pevné a bohaté listové ružice (typ gentila) alebo tvoria klasickú hlávku šalátu.
V lete vyberáme odrody šalátov, ktoré sú prispôsobené letným podmienkam pestovania. Pri nesprávnom výbere sa nám rýchlo môže stať, že šalát vykvitne.
Čakanka štrbáková je zelenina leta a jesene
Ak máte radi čakanku štrbákovú, začnite s výsevom v poslednej tretine júna a pokračujte až do polovice septembra. Odporúča sa vybrať odrody s kompaktnejšími ružicami, ktoré sa v strede vybielia. V horúčavách sa osvedčujú kučeravé odrody čakanky štrbákovej, ako je napríklad žltý eskariol, ktorý je odolný voči letným horúčavám a jesenným nízkym teplotám.
Pôdu je dobré vopred pripraviť tým, že ju pohnojíte ekologickým organickým hnojivom Bio Plantella Nutrivit Univerzal. Neskôr čaknaku štrbákovú prihnojujte organickým tekutým hnojivom Plantella Záhrada na báze morských rias a vitamínov B. Čakanka štrbáková potrebuje dostatok vody a kyprenie. Najlepšie prežije leto, ak bude pôda okolo nej zamulčovaná.
V zmiešaných výsadbách sadíme čakanku štrbákovú vedľa fazule, uhoriek, hrachu, kalerábu, reďkovky, špenátu, paradajok alebo červenej repy.
Šalát, rukolu a čakanku sadíme počas celého roka
V júli vysievame krehkolisté šaláty, ako je napríklad odroda ‚Great Lakes‘. Pri všetkých šalátoch je najlepšie dodržiavať pravidlo, že semená vysievame v intervaloch 10 dní, aby sme mali úrodu postupne a nie naraz.
Rukola je pomerne nenáročná na výsev, môžete ju vysiať kdekoľvek v záhrade a postupne zberať mladé listy. Citlivá je len na napadnutie skočkami, proti ktorým bojujeme pravidelným zalievaním, posypaním kamennou múkou a mulčovaním z aromatických bylín. Napadnutie spoznáte podľa malých dierok v listoch.
Čakanku možno pestovať počas celého roka, najmä však na jeseň a v zime, keď je ostatných šalátov menej. Darí sa jej na ľahších aj ťažších pôdach, na teplých a slnečných stanovištiach. Veľmi vysoké teploty môžu niekedy spôsobiť horší rast. Pred výsevom pridajte do pôdy Plantella Nutrivit Univerzal a jemne ho zapracujte do pôdy. Vysievame v júni, sadenice presádzame v júli.
Poznáme prezimujúce a neprezimujúce odrody. Na voľnom priestranstve prezimujú: trieslový šalát a averto, zatiaľ čo napríklad trieslový šalát a čakanka palla rosa sú neprezimujúce odrody.
Zabezpečme striedanie plodín v záhrade: kapustovitá zelenina nasleduje po zemiakoch, fazuľa po cesnaku
Pri pestovaní zeleniny je veľmi dôležité dodržiavať striedanie plodín – poradie, v akom sa rastliny pestujú na záhonoch. Ak to nebudeme dodržiavať, môžeme mať problémy s rozširovaním chorôb rastlín. Napríklad po šalátoch by nemali nasledovať ďalšie šaláty a podobne.
Ak sa nám podarí zožať skoré zemiaky do konca mája alebo o týždeň neskôr v júni, zostáva nám do konca pestovateľskej sezóny – do neskorej jesene – ešte aspoň 4 až 5 mesiacov. To je viac než dosť na pestovanie kapustovitej zeleniny, ako je napríklad kapusta, hlávkový kel, listový a ružičkový kel, karfiol a tiež brokolica. Aj keď tieto plodiny potrebujú na vývoj hlávok, ružíc alebo listov 120 až 140 dní, pestovanie sa musí podariť.
Keď zožneme cesnak a cibuľu, voľný priestor využijeme na ďalší výsev strukovín, predovšetkým nízkej fazule. Ak zvolíme odrody na struky a nie na zrno, do neskorého leta ešte stihneme dosiahnuť primeranú a kvalitnú úrodu strukov.
Na tieňovanie zeleniny použime siete alebo využime priestor pod vysokými paradajkami a fazuľou
Najväčšie nebezpečenstvo pre zeleninu vysadenú v lete predstavujú vysoké teploty, silné slnko a sucho. Keď semená vyklíčia, sú klíčne listy veľmi jemné a citlivé, preto ich slnko rýchlo spáli a tým spomalí ich rast. Tomu sa jednoducho vyhneme tak, že na kolíky pripevníme agrotextíliu, ktorá zabráni priamemu slnku.
Paradajky a vysoká fazuľa sú mohutné rastliny, ktoré počas dňa vrhajú na záhradu veľký tieň. Tento tieň je ideálny pre výsev jesennej zeleniny. Takto využijeme prirodzený tieň a nie je potrebné investovať do nákupu tieniacej siete. Pod tieto rastliny môžeme vysievať šaláty a špenát.
Ak necháme rastliny na silnom slnku, takmer určite nám počas dlhého leta vykvitnú. Čiastočný tieň zmierni príliš intenzívny rast. Na ochranu ružíc karfiolu a brokolice stačí, keď veľké listy nad ružicou zviažeme šnúrkou alebo pripneme sponkou.
Je potrebné pred novým výsevom pôdu znovu pohnojiť?
Príprava na novú zeleninu je veľmi dôležitá. Po odstránení predchádzajúcej plodiny pôdu len mierne prekypríme vidlami. Potom ju pohnojíme, pretože zelenina potrebuje pre bohatú úrodu dostatok živín. Keďže teraz na rad prichádzajú hlavne šaláty a kapustovité rastliny, použijeme organické hnojivo Plantella Nutrivit Univerzal, ktoré jednoducho rozptýlime po povrchu. Odporúča sa potom pôdu zakryť tenkou vrstvou zeminy a dobre zaliať, čím sa podporí okamžitý účinok hnojiva, rýchlejšie prenikne do koreňovej zóny a znížia sa straty živín.