Záhradnícke tipy
Ako prezimovať hľuzy okrasných rastlín
Niektoré záhradné hľuzovité rastliny nie sú odolné voči nízkym teplotám a pri prvých mrazoch hrozí ich zamrznutie. Na konci vegetačného obdobia je potrebné ich vykopať a pripraviť na zimu, pretože v podzemí obsahujú zásoby na nasledujúcu sezónu.
Čítaj viacAko prezimovať hľuzy okrasných rastlínNevyhadzujte pelargónie – najlepšie tipy na prezimovanie balkónových kvetov
Balkónové rastliny a rastliny v kvetináčoch pochádzajú z teplejších oblastí, a preto potrebujú ochranu pred chladom a mrazom. Pre úspešné prezimovanie sú kľúčové správne podmienky: teplota, vlhkosť a svetlo. Starostlivosť o rastliny počas zimy zabezpečí ich vitalitu a zdravie, no nevhodné podmienky môžu viesť k vzniku chorôb, škodcov alebo fyziologických problémov.
Čítaj viacNevyhadzujte pelargónie – najlepšie tipy na prezimovanie balkónových kvetovJesenné hnojenie nesmieme zanedbávať
Jesenné hnojenie je kľúčovým krokom pri ochrane zdravej pôdy, ktorá na jar umožní bujný bohatý a kvalitný rast rastlín. Keď sa príroda pripravuje na zimný odpočinok, vhodným hnojením zabezpečujeme, že korene budú vopred zásobované potrebnými živinami pre nadchádzajúcu sezónu.
Čítaj viacJesenné hnojenie nesmieme zanedbávaťV lete na voľné miesta sadíme zeleninu na jeseň a zimu
Koniec leta je ideálnym časom na to, aby sme voľné miesta v zeleninových záhonoch zaplnili novými rastlinami, ktoré nám naplnia taniere neskoro v lete, na jeseň a dokonca aj v zime. Záhony sa totiž rýchlo vyprázdňujú, a ak sa snažíme o sezónne stravovanie s domácou zdravou zeleninou, letnými výsevmi môžeme získať z našej záhrady maximum.
Čítaj viacV lete na voľné miesta sadíme zeleninu na jeseň a zimuOchrana rastlín pred chorobami a škodcami
Vytváranie zdravého a udržateľného záhrady je cieľom mnohých vášnivých záhradkárov a ekologických nadšencov. Avšak čelíme výzvam, ako sú škodcovia a ochorenia rastlín, ktoré môžu vážne ohroziť našu úrodu a záhradné prostredie.
Čítaj viacOchrana rastlín pred chorobami a škodcamiNajčastejšie problémy s paradajkami: choroby a škodcovia
V stresových situáciách, akými sú sucho, ľadovec alebo veľké tepelné rozdiely, môže rastlinám napriek správnej výžive klesať odolnosť. V stresových situáciách, akými sú sucho, ľadovec alebo veľké tepelné rozdiely, môže rastlinám napriek správnej výžive klesať odolnosť.
Čítaj viacNajčastejšie problémy s paradajkami: choroby a škodcoviaSprávne zalievanie záhrady
Správne zalievanie dokáže veľmi pomôcť rastlinám dobre sa rozvíjať a najmä prispieť k ich zdraviu. Predovšetkým musíme vedieť, ktoré rastliny môžeme zalievať po listoch, a ktoré takéto zalievanie znášajú horšie. Za listové zalievanie a striekanie budú vďačné: šalát, čakanka, cvikla a reďkovky.
Čítaj viacSprávne zalievanie záhradyNiektoré druhy zeleniny potrebujú pridávať vápnik
Zelenina počas intenzívneho rastu a formovania plodov potrebuje viac vápnika. Vápnik sa z pôdy veľmi rýchlo vymýva, preto ho treba pridávať foliárnymi hnojivami.
Čítaj viacNiektoré druhy zeleniny potrebujú pridávať vápnikKoľko drobného ovocia vysadiť, aby bolo pre všetkých?
V domácej záhrade môžeme na menšej ploche dopestovať toľko drobného ovocia, že ho môžeme použiť čerstvé, v neskoršom zimnom období zamrazené alebo ho môžeme spracovať ako lekvár alebo šťavy.
Čítaj viacKoľko drobného ovocia vysadiť, aby bolo pre všetkých?Aké sú tohtoročné trendy v pestovaní rastlín na balkónoch a terasách?
Už niekoľko rokov sa trendy v záhradníctve orientujú na dosiahnutie autentickej harmónie s prírodou. K trendom sezónnej balkónovej výsadby teda patrí aj tendencia napodobňovania prirodzenej výsadby, návrat k tradičným rastlinám a zmiešaná výsadba okrasných a úžitkových rastlín.
Čítaj viacAké sú tohtoročné trendy v pestovaní rastlín na balkónoch a terasách?Ko vypestovať veľa domácich šťavnatých paradajok?
Paradajky sú dnes najrozšírenejšou záhradnou zeleninou na svete. Pestrosť foriem plodov a farebných odtieňov paradajok je fascinujúca! O chuti a použiteľnosti ani nehovoriac. Proto se na zahradu, do vysokých záhonů nebo větších květináčů na terasách a balkonech vyplatí vysévat a sázet více různých druhů rajčat.
Čítaj viacKo vypestovať veľa domácich šťavnatých paradajok?Ako správne zasadiť paradajky pre bohatú úrodu?
Cieľom je vypestovať šťavnatý, mäsitý, charakteristicky a pekne sfarbený plod so sladkou alebo sladko-kyslou chuťou, ktorý by mal obsahovať veľa zdraviu prospešných látok (napr. karoténov, lykopénu, vitamínu C… ). Paradajky si môžeme vypestovať zo semena alebo kúpiť priesady. Ako sa…
Vypestujte si vlastnú zeleninu vo vyvýšených záhonoch
Vyvýšený záhon ponúka možnosť zásobiť sa domácimi vitamínmi, aj keď nemáte priestor na klasickú zeleninovú záhradu. Pre uľahčenie záhradkárskych prác sa obrábaná plocha zdvihne nad zem a vzniknú tak vysoké záhony.
Čítaj viacVypestujte si vlastnú zeleninu vo vyvýšených záhonoch7 nevyhnutných prác pre najlepší trávnik v okolí
Tráva v záhrade by mala byť v peknom kontraste so záhonom kvetov, malo by to byť mäkké ihrisko pre deti a miesto na odpočinok. Vďaka včasným a správne realizovaným opatreniam vám ho môžu závidieť všetci susedia.
Čítaj viac7 nevyhnutných prác pre najlepší trávnik v okolíEkologická ochrana ovocného sadu počas celého roka
Domáce ovocie je na nezaplatenie. Ak ho vypestujeme úplne ekologicky, je oveľa chutnejšie a obsahuje viac vitamínov a minerálov. V posledných rokoch sme zaznamenali pokles úrody ovocia v mnohých domácich záhradách v dôsledku nárastu chorôb a škodcov. Len komplexná a účinná ekologická ochrana ovocného sadupočas celého roka nám pomôže dopestovať dostatok vlastného ovocia pre nás a našich blízkych.
Čítaj viacEkologická ochrana ovocného sadu počas celého roka