Príprava pôdy na záhradu pri novostavbe
Keď dokončíme stavbu nového domu alebo rekonštrukciu staršieho, zvyčajne si želáme, aby naša záhrada zázračne vyrástla cez noc. Bohužiaľ, takto to nefunguje. Skôr než sa pustíme do tvorby a vysádzania záhrady, musíme myslieť na pôdu, ktorá mohla byť po činnosti stavebných strojov značne poškodená.

Stavebné stroje sú ťažké a pohybujú sa po zemi za akéhokoľvek počasia, dokonca aj po dlhých obdobiach daža, keď je pôda mimoriadne zraniteľná. Na našom pozemku sa okrem toho pravdepodobne nachádza aj kopa zeminy z výkopov, plná stavebného odpadu a iných nečistôt. Chýba nám však to najdôležitejšie – kvalitná, na živiny bohatá pôda.
Ochrana úrodnej pôdy
Najpredvídavejší majitelia novostavieb odstránili vrchnú vrstvu pôdy ešte pred začiatkom stavby a uskladnili ju na jednom mieste, prikrytú, aby sa na nej neusadili semená burín. Takto zostala pôda kvalitná a nepoškodená.
Väčšinou sa však v tom čase sústredíme na stavbu samotnú a na tento užitočný krok zabudneme.
Po odchode stavebných strojov tak na pozemku zostane zhutnená, mŕtva pôda, kde sa zdržiava voda a ktorá je pre rastliny nevhodná.
Čo teda môžeme urobiť?

Najprv drenáž
Najprv je potrebné uvoľniť povrch zhutnený stavebnými strojmi, aby sme zabezpečili odtok vody. Na zhutnenej pôde sa voda zdržiava, čo ju robí nevhodnou na pestovanie. Odstránime všetok stavebný odpad, kamene a korene trvácnych burín. Ak máme na pozemku ťažkú, ílovitú pôdu alebo vysokú hladinu spodnej vody, mali by sme zvážiť drenážne potrubie, ktoré pomôže odviesť prebytočnú vlhkosť. V niektorých prípadoch je potrebné celkové vyvýšenie terénu.
Jednorazové prekyprenie pôdy zväča nestačí. Ak je pôda extrémne zhutnená, pridáme kamennú múku s bentonitom, ktorý absorbuje a udržiava vlhkosť, a zeolitovú múku, ktorá viaže dusíkaté zlúčeniny. Tieto prímesi uvoľňujú pôdu, podporujú cirkuláciu vzduchu a vody a zabraňujú vyplavovaniu živín.
Ako získať kvalitnú pôdu
Transformácia poškodenej pôdy na úrodnú by mala začať čo najskôr, teda hneď po ukončení hlavných stavebných prác. Keď sme vyrovnali terén a zabezpečili drenáž, odstránime alebo doplníme pôdu, kde je to potrebné. Potom začneme s jej vylepšovaním.
Najlepšou a cenovo dostupnou možnosťou je regenerácia zeminy z výkopov. Tento proces nie je rýchly ani jednoduchý, ale je udržateľný. Pôdu musíme zlepšiť do hĺbky minimálne 30 cm.

Pôdu prekypríme, odstránime korene burín a pridáme kvalitnú organickú hmotu obohatenú o pôdne mikroorganizmy, napríklad v podobe peletovaného organického hnojiva Plantella Organik.
V extrémne zhutnených pôdach pomôže aj pridanie sušeného lístia, rozdrvených vetiev, slamy alebo pokosenej a vysušenej trávy. Veľmi dobrým riešením je domáci kompost.
Aj pri dodržiavaní všetkých odporúčaní sa poškodená pôda nepremení na úrodnú zo dňa na deň. V prírode trvá roky, kým sa vytvorí humózna pôda. Budeme potrebovať niekoľko rokov starostlivého spracovania a pravidelného pridávania organických látok.
Dovoz zeminy
Keď je pôdy nedostatok, môžeme si ju nechať doviezť. Je však potrebné dbať na jej kvalitu, pretože niektoré dovezené pôdy sú z hĺbkových výkopov a obsahujú málo živín. Odporúča sa pH test, prípadne laboratórna analýza.
Lepšou voľbou je regenerácia vlastnej pôdy alebo využitie kvalitnej Plantella Záhradnej zeminy na výsadbu rastlín. Pri pestovaní zeleniny môžeme použiť vyvýšené záhony naplnené organickým materiálom a kvalitnou zeminou.
Plantella pre krásnu záhradu

Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.