Vypestujte si vlastnú zeleninu vo vyvýšených záhonoch

Vyvýšený záhon ponúka možnosť zásobiť sa domácimi vitamínmi, aj keď nemáte priestor na klasickú zeleninovú záhradu. Pri záhone vám odpadne mnoho „namáhavej“ práce, ktorej sa pri klasickom záhradkárčení nedá vyhnúť, no zároveň je vhodný aj pre zaneprázdnených milovníkov doma vypestovanej zeleniny. Pre uľahčenie záhradkárskych prác sa obrábaná plocha zdvihne nad zem a vzniknú tak vysoké záhony.

Vyvýšené záhony majú oproti bežným záhonom tú výhodu, že sa nemusia okopávať, pri práci sa netreba zohýbať, takže sú vhodné aj pre ľudí, ktorých trápia problémy s pohyblivosťou, nezadržiava sa v nich voda a rastliny majú viac slnka.  Ak ich vyrobíme z organických materiálov, ktoré pri rozložení uvoľňujú teplo, pôda bude na jar skôr pripravená na výsev.

Nevýhodou vysokých záhonov je, že pôda v nich počas letných horúčav rýchlejšie vysychá, takže rastliny je potrebné častejšie zalievať. To je možné do určitej miery zmierniť použitím stielky.

Ako vytvoríme vyvýšený záhon

  • Vyberieme slnečné miesto a materiál rámu. Najčastejšie sa používa drevo. Orientácia by mala byť sever-juh. Nemal by byť širší ako 150 cm, aby ste rukami dosiahli na všetky časti záhonu. Vyrobíme ho tak vysoký, aby sme sa pri práci nemuseli zohýbať, a dĺžka závisí od priestoru a našich preferencií.
  • Na vyčistenej ploche odstránime trávu a odložíme ju ako organický materiál, ktorý sa bude hodiť ako prímes. Ak je to možné, okrem vrstvy zeme je potrebné odstrániť aj pôdu do hĺbky 25 až 30 cm. Aj táto pôda sa použije pri tvorbe záhonu, takže ju odložte. Ak sa záhon nebude ihneď upravovať, zeminu dajte bokom a zakryte ju fóliou, aby na nej nerástla burina.
  • Na vybranom mieste vytvoríme drevený, kamenný, prútený alebo iný rám. Vnútornú stranu môžeme vyložiť fóliou.

Čím vyplníme vyvýšený záhon?

  1. Približne 20 cm spodnej časti záhonu slúži na odvádzanie vody, preto sem poukladáme konáre v tvare mriežky. Táto vrstva zabráni zadržiavaniu vody. Na hrubšie konáre položíme tenšie konáre a raždie.
  2. Na konáre položíme kúsky trávnika (obrátenou stranou). Na trávnik poukladáme zeminu, ktorú sme vykopali na začiatku, a navrch nejaký organický materiál, napr. slamu, lístie atď.
  3. Pridáme vrstvu kompostu a prikryjeme ju kúskami lepenky alebo slamy, aby sme prilákali dážďovky.
  4. Pridáme 10 – 15 cm kvalitnej pôdy, ktorú pohnojíme organickým hnojivom.

Do takto pripraveného vysokého záhonu je možné zasadiť prakticky akúkoľvek zeleninu. Priestor je maximálne využitý, pretože neexistujú žiadne medzipriestory. Pri výsadbe berieme do úvahy dobrých a zlých susedov, užitočné a aromatické rastliny a kvety. Najlepšie je vysadiť zeleninu v záhone tak, akoby jeden záhon predstavoval jeden záhradný hriadok.

Pôda bohatá na živiny

Aj vo vyvýšenom záhone potrebuje zelenina živiny. Potreby živín sa líšia, pričom tie, ktoré produkujú veľké plody, ako sú baklažány, paradajky, papriky, zemiaky, kapusta, potrebujú oveľa viac živín ako listová alebo cibuľová zelenina. 

Na jar je najlepšie hnojiť kvalitným organickým hnojivom Plantella Organik, pretože má veľmi vysoký obsah organických látok, všetkých hlavných živín (NPK), mikroživín a obsahuje tiež dôležité fulvokyseliny a humínové kyseliny, ktoré sú súčasťou humusu.

Plodová zelenina a zemiaky potrebujú viac draslíka ako listová alebo cibuľová zelenina, preto ich hnojíme organickým hnojivom Plantella Nutrivit na paradajky, ktoré obsahuje veľa prírodného draslíka. Aj počas svojho rastu potrebujú rastliny veľa živín, preto ich počas sezóny niekoľkokrát prihnojujeme organickým tekutým hnojivom Plantella Zahrada, ktoré je vyrobené z morských rias. Je to dôležité najmä v čase dozrievania plodov, pretože tým zabezpečíme veľké a šťavnaté plody bohaté na cukry a vitamín C.

Na malých plochách používame organické hnojivá prispôsobené požiadavkám jednotlivých skupín zeleniny na živiny. V závislosti od pestovanej zeleniny používame Plantella Nutrivit Univerzal.

Vo vyvýšenom záhone, vytvorenom podľa pokynov a pri dôslednej starostlivosti o zeleninu, sa dá úspešne záhradkárčiť 5 až 6 rokov, potom sa pôda vyčerpá a materiál sa musí pripraviť nanovo.

Hnojenie pôdy vo vyvýšených záhonoch je potrebné opakovať každý rok, pretože spolu s vypestovanými plodinami sa zo záhrady odstraňujú aj živiny.

Používajte Plantella na pestovanie zeleniny vo vysokých záhonoch

Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.