Zeleninová záhrada
V lete na voľné miesta sadíme zeleninu na jeseň a zimu
Koniec leta je ideálnym časom na to, aby sme voľné miesta v zeleninových záhonoch zaplnili novými rastlinami, ktoré nám naplnia taniere neskoro v lete, na jeseň a dokonca aj v zime. Záhony sa totiž rýchlo vyprázdňujú, a ak sa snažíme o sezónne stravovanie s domácou zdravou zeleninou, letnými výsevmi môžeme získať z našej záhrady maximum.
Čítaj viacV lete na voľné miesta sadíme zeleninu na jeseň a zimuOchrana rastlín pred chorobami a škodcami
Vytváranie zdravého a udržateľného záhrady je cieľom mnohých vášnivých záhradkárov a ekologických nadšencov. Avšak čelíme výzvam, ako sú škodcovia a ochorenia rastlín, ktoré môžu vážne ohroziť našu úrodu a záhradné prostredie.
Čítaj viacOchrana rastlín pred chorobami a škodcamiNajčastejšie problémy s paradajkami: choroby a škodcovia
V stresových situáciách, akými sú sucho, ľadovec alebo veľké tepelné rozdiely, môže rastlinám napriek správnej výžive klesať odolnosť. V stresových situáciách, akými sú sucho, ľadovec alebo veľké tepelné rozdiely, môže rastlinám napriek správnej výžive klesať odolnosť.
Čítaj viacNajčastejšie problémy s paradajkami: choroby a škodcoviaSprávne zalievanie záhrady
Správne zalievanie dokáže veľmi pomôcť rastlinám dobre sa rozvíjať a najmä prispieť k ich zdraviu. Predovšetkým musíme vedieť, ktoré rastliny môžeme zalievať po listoch, a ktoré takéto zalievanie znášajú horšie. Za listové zalievanie a striekanie budú vďačné: šalát, čakanka, cvikla a reďkovky.
Čítaj viacSprávne zalievanie záhradyNiektoré druhy zeleniny potrebujú pridávať vápnik
Zelenina počas intenzívneho rastu a formovania plodov potrebuje viac vápnika. Vápnik sa z pôdy veľmi rýchlo vymýva, preto ho treba pridávať foliárnymi hnojivami.
Čítaj viacNiektoré druhy zeleniny potrebujú pridávať vápnikKo vypestovať veľa domácich šťavnatých paradajok?
Paradajky sú dnes najrozšírenejšou záhradnou zeleninou na svete. Pestrosť foriem plodov a farebných odtieňov paradajok je fascinujúca! O chuti a použiteľnosti ani nehovoriac. Proto se na zahradu, do vysokých záhonů nebo větších květináčů na terasách a balkonech vyplatí vysévat a sázet více různých druhů rajčat.
Čítaj viacKo vypestovať veľa domácich šťavnatých paradajok?Ako správne zasadiť paradajky pre bohatú úrodu?
Cieľom je vypestovať šťavnatý, mäsitý, charakteristicky a pekne sfarbený plod so sladkou alebo sladko-kyslou chuťou, ktorý by mal obsahovať veľa zdraviu prospešných látok (napr. karoténov, lykopénu, vitamínu C… ). Paradajky si môžeme vypestovať zo semena alebo kúpiť priesady. Ako sa…
Vypestujte si vlastnú zeleninu vo vyvýšených záhonoch
Vyvýšený záhon ponúka možnosť zásobiť sa domácimi vitamínmi, aj keď nemáte priestor na klasickú zeleninovú záhradu. Pre uľahčenie záhradkárskych prác sa obrábaná plocha zdvihne nad zem a vzniknú tak vysoké záhony.
Čítaj viacVypestujte si vlastnú zeleninu vo vyvýšených záhonochOrganická príprava záhradnej pôdy
Základom každého pestovania rastlín je vždy úrodná a živá pôda. Bez kvalitnej pôdy nám ani výborné semená, sadenice, polievanie, postrekovanie a žiadne iné dobré opatrenia na záhrade nepomôžu.
Čítaj viacOrganická príprava záhradnej pôdyVypestujme si svoje sadenice
Zimné obdobie možno využiť na plánovanie sadenia sadeníc na nasledujúcu sezónu. Začnime siatím semienok rastlín, ktoré potrebujú dlhší čas na to, aby z nich vznikli kvalitné sadenice. Je dôležité vyčleniť si čas na prípravu a pestovať sadenice správnou metódou.
Čítaj viacVypestujme si svoje sadeniceOchrana záhrady a rastlín po búrkach
Búrky so silným dažďom, krúpami a námrazou môžu našu zeleninu značne poškodiť. Rajčiny, uhorky, tekvice, baklažán a papriky prežijú, ak zostala stopka a prvé kolienka sú živé, aj keď úroda bude, samozrejme, menšia. Takisto sa pekne rozrastie aj šalát, endívia…
Zelené časti na zelenine
Pri niektorých druhoch plodovej zeleniny je dôležité aj olamovanie vrcholkov, odstraňovanie výhonkov a spodných listov na rastline. Osobitne dôležité je to pri rajčinách. Rozlišujeme medzi nízkymi a vysokými druhmi rajčín. Nízkym druhom rajčín neolamujeme vrcholčeky a neodstraňujeme ani výhonky. Vysokým druhom treba olamovať a odstraňovať výhonky.
Čítaj viacZelené časti na zelenineNa záhrade používame vhodnú stielku
Pri sadení kombinujeme rastliny s dlhou vegetačnou dobou a rastliny, ktoré rýchlo prekryjú zem a rýchlo ich zo záhrady aj zberáme. Pôdu pokryjeme stielkou, ktorá zabraňuje rastu buriny, zadržiava vlahu a chráni pôdou pred lejakom.
Čítaj viacNa záhrade používame vhodnú stielkuVhodné prihnojovanie rastlín
V lete niekedy pozorujeme, že rastliny rastú horšie alebo majú svetlejšie listy. Naša prirodzená reakcia je, samozrejme, prihnojovať. Väčšinou však nejde o nedostatok živín, ale skôr o príliš vysoké teploty, ktoré niektorým rastlinám (napr. hlúbovej zelenine) nevyhovujú, alebo ide o ubitú zem. Musíme si uvedomiť, že rastliny, ktoré majú priveľa dusíka, potrebujú aj viac vody.
Čítaj viacVhodné prihnojovanie rastlín10 tipov pre bohatšiu úrodu
Na jar sme sa venovali kopaniu, hnojeniu, výsevu semien a sadeniu mladých rastlín. Záhradkárčenie nie je len o tom, čo sme urobili, ale aj o tom, čo ešte môžeme urobiť, aby sme naplno využili potenciál našej záhrady. Preto sa často pýtame samých seba: Ako zlepšiť našu úrodu, aby bola čo najbohatšia, najkvalitnejšia a najzdravšia?
Čítaj viac10 tipov pre bohatšiu úrodu