Takto vypestujete mnoho paprík a čili papričiek

Papriky s ich rozmanitými tvarmi a chuťami robia radosť mnohým nadšencom záhradkárčenia. Pre zdravé a šťavnaté plody je však potrebné vyvinúť trochu úsilia počas vegetačného obdobia. Ak im budete venovať o čosi viac pozornosti už od momentu, keď sa vytvorí kvet, odmenia sa vám šťavnatými plodmi. Ako teda vypestovať bohatú úrodu paprík a čili papričiek?

Podľa chuti rozlišujeme papriky na pálivéjemne pálivé a sladké. Sladké odrody sú u nás, samozrejme, obľúbenejšie, ale v posledných rokoch k nim pribudli aj štipľavé čili papričky. Najviac vitamínov a minerálov obsahujú tmavozelené plody všetkých možných tvarov, ale známe sú aj rôzne odtiene zelenej, žltej, oranžovej a dokonca aj tmavofialové či tmavohnedé plody.

Papriky potrebujú veľa živín

V domácej záhrade sa papriky pestujú na menšej ploche, preto cielenejšie  prihnojujeme  prakticky baleným 100 % organickým hnojivom vo forme granúl Plantella Nutrivit na paradajky.

Počas celého roka je potrebné zabezpečiť aj pravidelné hnojenie morskými riasami, ktoré sú vynikajúco dostupné v prírodnom Plantella Biostimulant na paradajky. Vďaka nemu sa posilňujú rastliny a zlepšuje sa využívanie živín z pôdy.  Pri pravidelnom týždennom hnojení organickým hnojivom na báze morských rias sú papriky zdravšie a majú chutnejšie plody.

Komplet produktov Plantella pre šťavnaté paradajky, papriky, čili papričky, uhorky, baklažány, cukety a inú plodovú zeleninu.

Zabráňme hnitiu špičiek paprík

V horúcom a suchom lete, od začiatku vývoja plodov papriky, začneme papriku pravidelne hnojiť hnojivom Plantella Vápnik na paradajky.  Nedostatok vápnika totiž spôsobuje  hnitie  špičiek plodov. Dopĺňanie vápnika prostredníctvom listov by malo pokračovať v pravidelných intervaloch každých 7 – 10 dní. Vápnik by sa mal pridávať len cez listy, pretože zalievanie alebo jeho pridávanie cez korene nemá v horúcom lete žiadny efekt. Počas horúceho a suchého leta odporúčame jeho pravidelné dopĺňanie každých 7 až 14 dní.

Papriky nesmú vyschnúť

Pri paprike je veľmi dôležitý režim zavlažovania. Najviac vody spotrebuje pri tvorbe plodov, inak budú plody menej dužinaté, menšie a často horké. Pôdu zavlažujeme do hĺbky aspoň 30 cm dvakrát týždenne. Na udržanie optimálnej vlhkosti pôdy sa odporúča kvapková závlaha. Keďže paprika nesmie nikdy vyschnúť, mala by byť prikrytá stielkou. V prípade vysokých odrôd by sa paprika mala vysievať do výšky 30 cm, aby sa mohli vytvoriť náhradné korene.

Dôležitá je aj ochrana

Pleseň sivá sa vyskytuje počas vlhkého počasia na odumretých a poškodených častiach rastlín a keď sú podmienky priaznivé pre vznik infekcie, rastlina môže úplne odumrieť. Infikované rastlinné pletivá najprv získajú svetlohnedú farbu a potom sa na nich vytvorí šedý povlak. Pleseň sivá sa môže vyskytovať na listoch, stonkách, kvetoch a plodoch rastlín. Ochrana proti plesni sivej súvisí najmä s hygienou rastlín. Vždy musíme dbať na to, aby sa v blízkosti výsadby nenachádzali odumreté časti rastlín, ktoré sú miestom prvotného výskytu choroby. Pomáha aj preventívny postrek rastlín prípravkom Bio Plantella Natur-F-R.  Organický prípravok je vyrobený na báze prasličky roľnej, ktorá zhusťuje bunkovú stenu rastliny, čím znižuje možnosť infekcie. Ak nebudeme postrek vykonávať dôkladne alebo pravidelne, môže dôjsť k infekcii.

Aj čili je paprika

Hoci Slováci nie sme vo svete preslávení pálivými jedlami, aj k nám dorazila čili mánia. Čili papričky samozrejme pestujeme kvôli ich plodom, ktoré môžu byť buď veľmi štipľavé alebo mierne štipľavé. Keďže patria do čeľade ľuľkovitých, je potrebné to zohľadniť pri plánovaní striedania plodín. Papriky a čili papričky často trápia problémy s vírusmi a škodcami, takže ak chceme túto zeleninu pestovať dlhodobo, je nevyhnutné uplatniť minimálne trojročné striedanie.

Čili papričky sa pestujú rovnakým spôsobom ako papriky:  

  • Pestovanie sadeníc si vyžaduje veľmi svetlé a, samozrejme, teplé stanovišteZalievanie by malo byť veľmi striedme, pretože príliš mokrá pôda ich rýchlo zabíja, najmä na začiatku rastu.
  • Veľmi sa odporúča pikírovanie, pretože sa tak vytvára hlbší a rozsiahlejší koreňový systém.
  • Papriky patria medzi zeleninu najcitlivejšiu na nízke teploty, pričom čili papričky potrebujú ešte viac tepla. Preto sadenice nikdy nepresádzame vonku pred 15. alebo 20. májom, v skleníku môžeme o mesiac skôr.
  • Starostlivosť a všetko ostatné je rovnaké ako pri paprike. Hlavnou úlohou počas leta je zavlažovanie, pretože čili papričky, rovnako ako všetká plodová zelenina, potrebujú veľa vody. Pomôcť si môžeme aj použitím stielky.

Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.