Správne hnojenie v sade

Pre správny rast a dobrú úrodu potrebujú ovocné stromy správnu výživu. Spotrebujú veľa živín, preto ich treba zabezpečiť včasným hnojením. Dôležité je kedy, kam a ktorým hnojivom sa hnojí.

Kde hnojíme

Hnojivá pridávame na časť zeme, kde sú stromy najsilnejšie a najviac rozvetvené. Živiny čerpajú drobné korienky, ktoré sa nachádzajú v hornej vrstve pôdy a viac ich je po obvode koreňového systému. Táto časť je po obvode koruny alebo zväčša ešte širšie. Pri organických hnojivách stačí, ak hnojivo nasypeme po obvode koruny.

Prítomná však musí byť voda vo forme dažďa alebo zalievania, aby sa granule roztopili a živiny prešli do zemného roztoku. U špeciálnych minerálnych plodových hnojív hnojíme tak, že rýľom nadvihneme časť zeleného porastu a hodíme hrsť hnojiva.

Pri ťažkých, hlinených zeminách použijeme železnú tyč, ktorou urobíme dieru do zeme a do nej nasypeme hnojivo. Diery robíme cikcakovito. Takto pridávame živiny do väčšej hĺbky, čo je dôležité najmä na dodávanie fosforu a draslíka, ktoré sú pomaly rozpustné živiny.

Základné hnojenie 

Základné hnojenie realizujeme na jar. Takto zabezpečíme základné živiny pre správny rast a vývoj ovocných stromov. Hnojiť treba uvážene a premyslene. Minulú sezónu bola veľká úroda všetkého ovocia, čo znamená veľkú spotrebu živín z pôdy. Preto je pre túto sezónu veľmi dôležité zabezpečiť dostatok živín už na úplnom začiatku.

Použijeme ekologické organické granulované hnojivo Plantella Organik, ktoré je tepelne spracované, čo znamená, že neobsahuje choroby, semená burín alebo škodcov. Hnojíme po obvode koruny v širšom páse. Tam sa nachádzajú korene, ktoré čerpajú živiny. Na priemerný strom s výškou a šírkou okolo 4 m potrebujeme iba 2 kg hnojiva. To predstavuje asi 20 hrstí mužskej ruky, ktoré rovnomerne rozsypeme po obvode koruny.

Množstvo hnojiva rozdelíme na dve časti. Prvýkrát hnojíme na začiatku pučania a druhýkrát na začiatku kvitnutia. Spotreba dusíka tak bude rovnomernejšia a rast stromu pokojnejší.

Ak chceme kvalitné ovocie, musíme mať aj zdravé a správne vyživované stromy. Pri hnojení musíme mať na zreteli potrebu makro a mikroživín, ale nesmieme zabúdať ani na udržiavanie organickej látky, a tým aj užitočných mikroorganizmov v pôde. Takúto formu komplexnej výživy viniča predstavuje ekologické organické hnojivo Plantella Organik.

Pri hnojení v sade treba venovať veľkú pozornosť obsahu organickej látky v hnojive, pričom Plantella Organik jej obsahuje až 67 %. Okrem toho obsahuje aj humínové a fulvové kyseliny, ktoré sú súčasťou humusu, takže sa priamo zvyšuje aj obsah humusu v pôde.

Pre väčších pestovateľov sú určené väčšie balenia organických hnojív s hmotnosťou 500 kg. Testy ukázali, že hnojenie v množstve 1 t/ha má pozitívny vplyv na kvalitu ovocia s vyšším obsahom vitamínov, cukru a lepším skladovaním. Takisto sa výrazne zníži výskyt chlorózy, pretože zvyšovanie organickej látky v pôde má priaznivý vplyv na dostupnosť železa.

Prihnojovanie vo vegetačnej sezóne

Vo vegetačnej sezóne je potrebné zabezpečiť dostatok živín, pretože iba tak zaistíme normálny vývoj plodov a listovej hmoty. Prihnojovanie realizujeme cez pôdu – koreňový systém a tiež prostredníctvom listov – foliárne. V čase obyčajnej rastovej sezóny, keď vieme zaistiť dostatok živín v pôde a dostatok vody na absorbovanie pre korene, je foliárne prihnojovanie ešte stále dôležitá možnosť, keďže mnohé testy dokázali, že značne zvyšuje úrodu.

Stimulácia hnojením prostredníctvom listov a plodov podporí absorpciu živín koreňovým systémom, čo zvýši rast a následne aj úrodu. Prihnojovať však treba v správnom časovom odstupe a v primeranej koncentrácii.

Organické hnojivá sú omnoho komplexnejšie ako minerálne, pretože obsahujú makro aj mikroživiny, aminokyseliny, vitamíny a ďalšie zlúčeniny. Najlepšie je použiť hnojivá, ktoré sú už v základe v tekutej forme, ako Plantella Zahrada, ktoré sa zmiešajú s vodou v primeranej koncentrácii. Organickým hnojivom Plantella Zahrada postrekujeme v koncentrácii 15 ml/1 l vody. 

Ach chceme udržať úrodnosť pôdy a zachovať svoju záhradu ekologickú, použijeme na prihnojovanie v rastovej sezóne ekologické organické hnojivo Plantella Organik. Jednoducho ho nasypeme po obvode koruny stromu pred dažďom alebo potom dobre zalievame minimálne 2 – 3 dni. Prvýkrát sa ovocné stromy prihnoja, keď majú napríklad plody jablone veľkosť orechu.

V letnom období využijeme letné búrky, keď v krátkom čase spadne veľké množstvo zrážok. Keďže v posledných mesiacoch ovocie spotrebováva najviac živín na rast plodov a zvyšovanie obsahu vitamínov, vždy prihnojíme ešte aspoň 1 mesiac pred dozrievaním respektíve zberom. Na prihnojovanie je potrebné menšie množstvo živín, postačuje 1 kg na priemerný strom.

Rastliny v stresovej situácii nerastú, v dôsledku čoho je menšia úroda horšej kvality. Obvykle je to aj v kombinácii s postihnutím chorobou alebo škodcami. Najviac proti stresu pomáhajú rastlinám biostimulanty (aminokyseliny, vitamíny), ktoré sa nachádzajú v morských riasach.

Tie zvýšia odolnosť rastliny, toleranciu voči stresu a pomôžu rastline prispôsobiť sa stresovej situácii, čo znamená, že bude pokračovať v raste aj napriek stresovým okolnostiam. Odolné rastliny najčastejšie spoznáme podľa tmavozelenej farby. Sú to rastliny, ktoré aj uprostred najväčšieho sucha naďalej rastú.

Zásobné hnojenie sadu

Správny čas na zásobné hnojenie je jeseň, keď rastlinám opadne lístie. Pri takomto hnojení sa pridávajú do pôdy pomaly rozpustné makro a mikroživiny na dlhšie obdobie, čo znamená, že budú rastlinám k dispozícii aj niekoľko rokov. Tento rok bola úroda ovocných stromov veľmi bohatá, a preto spotrebovali veľmi veľa živín z pôdy.

U ovocných stromov, napr. jablone, treba vedieť, aké strom potrebuje živiny. Potrebuje draslík (K) rovnako ako dusík (N). Dusík je rýchlo rozpustné hnojivo, ktoré je dôležité pre rast rastliny, ale na jeseň kladie zásobné hnojenie dôraz na fosfor a draslík, ktoré sú pomaly rozpustné živiny. Fosfor veľmi pomaly preniká do hĺbky a pridávame ho čo možno najhlbšie (hĺbka rýľa), aby ho drobné korene čo najlepšie absorbovali.

Aj draslík je pomaly rozpustná živina, ktorej prenos v zemi závisí od druhu pôdy. V ťažšej, hlinitej pôde to ide pomalšie. Draslík zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji koreňového systému a samozrejme u plodov. Pridávanie draslíka na jeseň zlepší odolnosť voči nízkym teplotám a prezimovanie stromov je lepšie. Dostatok draslíka znamená väčšiu kvalitu plodov s vyšším obsahom cukru.

Ktoré hnojivo zvoliť

Ak sme zameraní ekologicky a aj ovocie máme ekologické, používame ekologické organické hnojivo Plantella Organik. Jednoducho ho pred dažďom nasypeme po obvode koruny. Jeho veľkou výhodou je vysoký obsah organickej látky a humínovej a fulvovej kyseliny, ktorými zvýšime obsah humusu v zemi. Keďže je hnojivo tepelne spracované, neobsahuje choroboplodné zárodky alebo vajíčka (larvy) škodcov, čo je pre domáci sad mimoriadne dôležité. Na priemerný strom budeme potrebovať okolo 2 kg, čo je približne 15 hrstí.


Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.