Ako odhalíme skutočnú príčinu problémov v sade?

Ovocné stromy môžu počas sezóny vykazovať mnohé zmeny, najvýraznejšie na listoch, hlavne na ich začiatku. Väčšine z nás hneď napadne, že ovocný strom napadla choroba a bude potrebné ho postriekať. Príčina však môže byť úplne iná. Ak ju chceme nájsť, najprv sa pozrime na to, čo v sade robíme.

Čo spôsobuje chlorózu (blednutie) listov ovocných stromov?

Bledé listy, slabý rast, opadávanie plodov zo stromu – to všetko môžu byť príznaky zlej výživy. Zamyslime sa nad tým, či sme na začiatku sezóny hnojili ovocný sad organickým hnojivom, aby sme mu zabezpečili živiny pre počiatočný rast a vývoj. Ak je odpoveď záporná, hnojenie môže vyriešiť blednutie listov a slabý rast.

Blednutie mladých listov je často znakom nedostatku železa, zatiaľ čo blednutie starých listov je znakom nedostatku horčíka. Čo však v prípade, keď je nedostatok dusíka alebo draslíka veľmi podobný. Na riešenie nedostatočnej výživy a nedostatku mikroživín je najlepšie použiť komplexné organické hnojivo, ako je Plantella Organik, pretože obsahuje všetky mikro a makroživiny. Rozsypeme ho po obvode koruny pred dažďom alebo dobre zalejeme.

Príčiny opadávania plodov

Opadávanie plodov je v domácich sadoch častým problémom. Môže to byť aj príznak nedostatočnej výživy. Medzi najčastejšie chyby patrí zanedbávanie hnojenia a prihnojovania ovocných stromov počas sezóny. Len tak sa zabezpečí dostatok živín pre vývoj plodov. Použijeme Plantella Ovocné hnojivo, ktoré má vysoký obsah draslíka a fosforu, ktoré sú dôležité pre vývoj plodov.

Opadávanie plodov väčšinou spájame s chorobou na ovocnom strome, ale keď sa na problém pozrieme zblízka, napríklad pri rozkrojení plodov, zistíme, že príčina je inde. V lete sa stretávame s častým opadávaním sliviek a drobnými hnedými bodkami na plodoch. Príčinou je červík v plodoch – larva piliarky slivkovej.

Podobne je to aj pri jabloniach a iných stromoch. Z toho vyplýva poučenie, že je dôležité na jar v čase kvitnutia umiestniť na slivky a jablone Bio Plantella Biele lepove doštičky.

Poškodené a vysušené listy

Obhryzené listy, diery a drobné poškodenia listov sú jasným znakom toho, že niekto prešiel po listoch nášho stromu. Ale čo ak prehliadneme prácu škodcu a jedného dňa si zrazu všimneme hnedé, pokrútené a uschnuté listy? Je zrejmé, že sa vyskytla choroba. Tá je však v prvom rade spôsobená škodcom.

Húsenice obhrýzajú veľkú časť povrchu listov, húsenice vyrývajú do listov diery, chrústy požierajú celé špičky a mladé listy, vošky ničia mladé výhonky atď.

Napadnutie chrústom

prisúdi múčnatke jabloňovej alebo dokonca spáleniu. Ide však o pleseň.

Ak má strom dostatok živín a počasie je suché, rany sa zahoja a nevzniká žiadny problém. V tomto prípade je dôležité zabrániť tomu, aby sa škodca dostal do koruny. Zastavíme ho umiestnením  Bio Plantella Žltých lepových doštičiek na okraj koruny a umiestnením Bio Plantella Obojstranného lepového pásu na kmene stromov.

Udržiavanie ekologického sadu znamená zachovanie prirodzených nepriateľov škodcov, ako sú larvy lienok a pestríc, bystrušky a mnohé iné.

Škody na ovocných stromoch spôsobené nepriaznivým počasím

Jedným z najhorších a najzávažnejších poškodení ovocných stromov sú následky krupobitia. Vtedy je jasné, že strom s poškodenými listami len ťažko prežije. Podobne ako pri napadnutí škodcami sú vzniknuté rany živnou pôdou pre choroby. Je veľmi dôležité okamžite reagovať a nejakým spôsobom urýchliť hojenie rán.

Strata plodov, ako napríklad praskanie plodov čerešní, nie je spôsobená chorobou, ale počasím. Príliš veľa dažďa v období dozrievania. Keď plod „praskne“, dostane sa doň hubová infekcia, ktorá sa rýchlo rozšíri po celom strapci čerešní. V takomto prípade pomôže len postrek pomocou vhodného systémového fungicídu s krátkou ochrannou lehotou.

Príliš veľa zrážok spôsobuje praskanie ovocia

Veľkým problémom je aj sucho. Ak rastlina nie je schopná čerpať živiny z pôdy, dochádza k ich nedostatku a plody začnú vysychať a opadávať. Častým príkladom je nedostatok vápnika na jabloniach, ktorý sa prejavuje škvrnitosťou plodov. Zrejmým riešením je zavlažovanie, ale ak to nie je možné, je potrebné hnojenie prostredníctvom listov. Používame tekuté vápenaté hnojivo Platnella Vápnik na paradajky. Toto hnojenie by sa malo vykonať aspoň 3-krát počas letných dní.


Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.