Sad – výsadba, starostlivosť, ochrana

Nie každá poloha je vhodná pre každú rastlinu. Väčšine ovocných rastlín, či už stromom, alebo bobuľovým rastlinám, najviac vyhovuje neutrálna alebo mierne kyslá pôda. Omnoho väčšie problémy majú v zásaditej pôde. Samozrejme, veľmi dobrá je aj kyprá pôda, pretože rastlina rýchlejšie vytvára koreňový systém. 

Ťažká a ubitejšia pôda je často vlhkejšia. Vo vlhkej pôde je väčšia možnosť výskytu plesní, preto sa na takýchto miestach vyhýbame výsadbe kôstkového ovocia a orechov. Vlhkú a studenú pôdu najlepšie znášajú hrušky a jablone. Kôstkové ovocie má kvôli citlivosti na plesňové nákazy svoje miesto v pôde s dobrým odvodňovaním. Všetky ovocné rastliny potrebujú pre rozvoj plodov slnko.

Preto pre ne vždy vyberáme polohy s dostatkom slnečného svetla počas celého dňa. Dostatok slnečného svetla môžeme okrem polohy ovplyvniť aj správnym rezom. Výnimku predstavujú americké čučoriedky, ktorým sa bude dariť aj v polotieni. Väčšine ovocných rastlín škodí, respektíve ich oslabuje prievan, preto exponované polohy nie sú pre ne vhodné. Záveterné polohy sú pre všetky ovocné druhy vždy vítané.

Sadenie ovocných stromov

Všetkým je jasné, že treba vykopať jamu a do nej zasadiť ovocnú rastlinu, napriek tejto samozrejmosti je však potrebné venovať pozornosť niektorým detailom. Pri kopaní jamy na výsadbu ovocného stromu alebo kríka nikdy nekopeme »studňu«, postačuje totiž hĺbka 40 – 50 cm. Radšej jamu na výsadbu rozšírte na viac ako 50 cm, najmä ak je zem ťažká, ubitá a hlinitá. Koreňový systém sa tak omnoho rýchlejšie a ľahšie rozvinie.

Hnojenie má mimoriadny význam už pri samotnej sadenici, pretože jej tak umožníme rýchly a silný štart počas prvých rokov, keď je súčasťou nášho sadu. Na spodok jamy nasypeme špeciálne plodové hnojivo Plantella Organik pre sadenice.

Obsahuje veľa fosforu a draslíka, ktoré budú rastline slúžiť ešte dlhé roky. Je to preto, lebo fosfor (P) a draslík (K) sú pomaly rozpustné živiny a trvá niekoľko rokov, kým z povrchu dosiahnu koreňový systém. Nesmieme zabudnúť na sieť proti hlodavcom a na silný impregnovaný kôl, ktorý bude slúžiť ako opora počas niekoľkých prvých rokov.

Keď položíme sadenicu do jamy, zasypeme a spevníme zem okolo nej, do ktorej primiešame organické hnojivo Plantella Organik pre sadenice dovolené aj pri ekologickom pestovaní. Toto hnojivo zaistí prvé živiny pre dobrý štart rastliny. Ak sadíme rastlinu s obnaženými koreňmi, venujeme pozornosť tomu, aby bolo miesto štepu aspoň 10 cm nad zemou. Keď zasýpame zeminou, opatrne ju spevníme a utlačíme, aby sme odstránili vzduchové medzery, pretože inak dôjde ku koreňovej hnilobe. Sadenicu v kvetináči zasadíme tak, ako rástla v kvetináči.

Ochrana stromov

Jar je obdobím prvého postreku, ktorý nazývame aj zimný postrek. Tým sa počas sezóny podstatne znížia poškodenia v dôsledku chorôb a škodcov. Škodcovia predstavujú veľké nebezpečenstvo pre všetky rastliny v našej záhrade. Znižujú úrodu, prenášajú choroby a oslabujú rastliny. Aby sa zabránilo vzniku škôd, prvý zimný postrek sa realizuje olejovým prípravkom a prírodným meďnatým prípravkom. Maximálny účinok sa dosiahne, ak sa postrek na jar a na jeseň vykoná dvakrát, s časovým odstupom 7 – 14 dní.

Mnohí škodcovia, ich larvy a vajíčka, prezimujú na stromoch, kríkoch a iných drevnatých rastlinách v našej záhrade. Skrývajú sa v kôre kmeňa, konárov. Každá medzera môže predstavovať útočisko pre škodcov. Preto je veľmi dôležité, aby sa zimný postrek realizoval olejovým prípravkom, ktorý cez škodcov vytvorí olejový film, čím ich zadusí a zlikviduje. Pri postreku sa treba dobre chrániť pomocou dlhého odevu, ochranných okuliarov, masky na dýchacie orgány a rukavíc.

.

Sami musíme zistiť, či je primeraný čas na vykonanie postreku, a to tak, že pravidelne, t. j. denne kontrolujeme stromy. Niekedy je zima len mierna a puky sa objavia rýchlo, pri dlhej a studenej zime naopak jednoducho len s postrekom počkáme. Sledujeme teda prírodné procesy a prispôsobíme sa im za účelom najlepšej ochrany našich rastlín.

Nízke teploty veľmi rýchlo poškodia stromy. Na konci zimy a na začiatku jari prichádzajú dni s vysokými teplotami a studenými ránami. Kolísanie teplôt spôsobuje popraskanie kôry, pretože strom sa cez deň silnejšie zahreje a kmeň sa začne napínať, keďže šťavy v strome sa prebúdzajú. Keď potom cez noc udrie mráz, dôjde k veľkej teplotnej zmene, ktorá spôsobí popraskanie kôry.

Takéto rany sú cieľovým bodom pre choroby a úkryt pre škodcov. Dôležité je natrieť kmeň ovocných stromov po prvé konáre náterom Bio Plantella Protekt. Ak sú hlavné konáre hrubé a silné, natrite aj tie. Náter Bio Plantella Protekt funguje tak, že odráža slnečné lúče, čo znamená, že sa strom neprehrieva cez deň, a tak nedôjde k praskaniu kôry. Strom tiež vyženie výhonky neskôr, čím sa eliminuje vplyv neskorých mrazov. To je veľmi dôležité u marhúľ, resp. v polohách, na ktorých sú neskoré mrazy častejšie.

Zo stromov treba odstrániť machy a lišajníky, hneď ako je to možné. Mnohým ľuďom sa páčia, pretože v zimnom období pekne zafarbia kmene a konáre stromov. Aby sme predišli chorobám a zničili škodcom možnosť nájsť si útočisko a prezimovať, najlepšie je mach a lišajníky odstrániť. Použite silnú drôtenú kefu, ktorou jemne okefujte konáre a kmeň. Neprežeňte to so silou, aby ste poškodenia nespôsobili sami.

Zastavme škodcov

Mnohí škodcovia prechádzajú zo zeme do koruny. Prezimujú v zemi a na jar sa presunú priamo na naše ovocné stromy. Aby sa eliminovala škoda na plodoch a listovej hmote, umiestnime na kmeň Bio Plantella lepový pás. Veľké nebezpečenstvo predstavujú húsenice, pahúsenice, piadivky, ktoré lezú na strom, kde sa živia a môžu veľmi rýchlo spôsobiť veľkú škodu.

Na začiatku jari preto umiestnime Bio Plantella lepový pás. Tento pás je obojstranný a obsahuje entomologické lepidlo. Keďže je obojstranný, dá sa jednoducho nalepiť na kmeň a silne sa k nemu prichytí.

Ak je kmeň zvrásnený, umiestnime pás do dvoch výšok, aby sme skutočne zastavili všetkých škodcov. Lepidlo je mimoriadne silné, odolné voči vymývaniu dažďom a nedôjde k jeho degradácii na silnom slnku. Ak sa naň lepí veľký počet hmyzu, treba ho pravidelne vymieňať.

Na jeseň sa škodcovia z koruny premiestňujú na zem pod stromom, kde chcú prezimovať. Aj vtedy umiestnime Bio Plantella lepový pás, ktorým zachytíme veľa škodcov, a tak znížime škodu v nasledujúcej sezóne.

V jarnom období, keď sú v plnom kvete slivky a jablone, treba zabezpečiť ich ochranu pre škodlivými osičkami, jabloňovou a slivkovou piliarkou. Proti nim na stromy umiestnite Bio Plantella biele lepové dosky. Na priemerne veľký strom výšky a šírky okolo 4 m zaveste 5 – 10 bielych dosiek. Prítomnosť problému s piliarkou zistíme podľa toho, že sa na plodoch slivky objavia malé dierky a v plode červy. To isté platí pre jablone. Po skončení kvitnutia dosky odstráňte.

V jarnom a letnom období ohrozuje ovocné sady mnoho škodcov, ktorí rýchlo zničia plody. Aby sme im zabránili v prístupe k plodom, na obvod koruny zavesíme Bio Plantella žlté lepové doštičky.

Vždy ich zaveste po konci kvitnutia. Bio Plantella žlté lepové doštičky majú presne určenú žltú farbu a špeciálny entomologický náter na rýchle prilepenie škodcov a dlhú výdrž. Majú priložené háčiky na zavesenie a sú oblepené silikónovým papierom, aby boli chránené a nelepili sa na ruky.

Na záhrade ich používame proti lietajúcim škodcom ako sú: listové vošky, čerešňová muška, listové mínerky… V boji proti čerešňovej muške zaveste do koruny od šesť do osem žltých lepiacich dosiek tesne predtým ako plody začnú meniť farbu zo zelenej na žltú.  Dosky odstráňte, keď sa na nej zachytí veľké množstvo škodcov, respektíve je nimi pokrytá polovica povrchu dosky (to sa stáva, keď sú dosky umiestnené medzi rastlinami a nie nad nimi). Na priemerne veľký strom výšky a šírky okolo 4 m zaveste 5 – 10 žltých dosiek.

Zimný rez

Veľkú úlohu pri usmerňovaní úrodnosti a rastu zohráva zimný rez.  Rez sa vykonáva od Nového roku až po kvitnutie.  Ak sa rez vykoná skoro, stromy silnejšie vyháňajú, čo je výborné pre omladzovací rez a podporu zakladania nového dreva. Keď sa rez vykoná neskoro, strom menej vyháňa, a tak sa rast upokojuje. V zimnom období môžu rany v dôsledku nízkej teploty aj nepekne popraskať, čo znamená zlé hojenie.

Do takto vzniknutých rán, respektíve jaziev sa rýchlo nasťahujú plesne a baktérie, čo vyvolá nákazu. Preto je dôležité natrieť rany, ktoré vzniknú pri reze, vrúbľovacou živicou Bio Plantella Arbosan. Živica je vysoko elastická a výborne prekryje ranu, ktorá sa pekne a rovnomerne zahojí. Vrúbľovacia živica nepraská pri nízkych zimných teplotách.

Pre správne nanesenie má vrúbľovacia živica Bio Plantella Arbosan. účelovú špongiu, cez ktorú vrúbľovacia živica tečie. Tak rovnomerne pretrieme všetky vzniknuté rany.

Letný rez

V letných mesiacoch, od júna do konca augusta, sa realizuje letný rez. V tomto období formujeme korunu a odstraňujeme výhonky. Jedná sa o zvislé, mladé výhonky. Ohneme ich, vyrežeme alebo rovno odtrhneme. To znamená, že rany sú na strome v čase, keď je teplo a vlhko. Tieto podmienky vyhovujú mnohým chorobám a škodcom.

Rany dobre natrieme vrúbľovacou živicou Bio Plantella Arbosan. Dôkladne prekryjeme všetky rany na strome. Tak zabránime vniknutiu choroby do rastliny. Rastlina nestráca tekutiny a živiny, a rana sa dobre zahojí. Vyformovali sme korunu, odstránili sme nepotrebné výhonky a strom ochránili pred vniknutím choroboplodných zárodkov a škodcov.

Produkty, ktoré budete potrebovať pri práci

Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.