Jesenné hnojenie domáceho ovocného sadu
Pre správny rast a dobrú úrodu potrebujú ovocné stromy správnu výživu. Spotrebujú veľa živín, ktoré nahradíme tým, že zabezpečíme správne a včasné hnojenie sadu.
Ak chceme mať každý rok bohaté zásoby vlastného ovocia, je veľmi dôležité, aby sme vedeli:
- kedy hnojiť ovocný sad, aby ovocný strom získal potrebné živiny vtedy, keď ich potrebuje
- aké hnojivo zvoliť, aby obsahovalo živiny, ktoré ovocný sad potrebuje
- ako hnojiť, aby sa hnojivo dostalo ku koreňom, ktoré si vezmú potrebné živiny.
Kedy hnojíme ovocné stromy?
Správny čas na zásobné hnojenie ovocného sadu je na jeseň, keď rastliny zhodia listy. Jesenným hnojením sa pridávajú do pôdy pomaly rozpustné makro a mikroživiny na dlhšie obdobie, čo znamená, že budú rastlinám k dispozícii aj niekoľko rokov.
Najmä v obdobiach, keď ovocné stromy rodia veľa ovocia, spotrebujú z pôdy veľa živín. Ak sa tieto živiny nedoplnia, produktivita ovocných stromov sa v nasledujúcich rokoch výrazne zníži.
Prečo je dôležité dodávať živiny do zásoby?
Pri hnojení ovocného sadu je dôležité vedieť, aké živiny naše ovocné stromy potrebujú.
Potrebujú draslík (K) rovnako ako dusík (N). Dusík je rýchlo rozpustné hnojivo, ktoré je dôležité pre rast rastliny, ale na jeseň kladieme zásobným hnojením dôraz na fosfor a draslík, ktoré sú pomaly rozpustné živiny. Fosfor veľmi pomaly preniká do hĺbky a pridávame ho čo možno najhlbšie (hĺbka rýľa), aby ho drobné korene čo najlepšie absorbovali. Aj draslík je pomaly rozpustná živina, ktorej prenos v zemi závisí od druhu pôdy.
V ťažšej, hlinitej pôde to ide pomalšie. Draslík zohráva dôležitú úlohu pri rozvoji koreňového systému a samozrejme aj pri plodoch. Pridávanie draslíka na jeseň zlepší odolnosť voči nízkym teplotám a prezimovanie stromov prebieha lepšie. Dostatok draslíka znamená väčšiu kvalitu plodov s vyšším obsahom cukru.
Aké hnojivo použiť?
Ak sme zameraní ekologicky a aj ovocie chceme vypestovať ekologickým spôsobom, používame organické hnojivo Plantella Organik.
Jeho veľkou výhodou je vysoký obsah organickej látky, humínovej kyseliny a fulvokyseliny, ktorými zvýšime obsah humusu v zemi. Keďže je hnojivo tepelne spracované, neobsahuje choroboplodné zárodky alebo vajíčka (larvy) škodcov, čo je pre domáci sad mimoriadne dôležité.
Jednoducho ho pred dažďom nasypeme po obvode koruny. Na priemerne vysoký strom (stredne vysoká jabloň, 4 m) budeme potrebovať okolo 2 kg, čo je približne 15 hrstí.
Ďalšou možnosťou je použiť na jeseň minerálne hnojivo Plantella Špeciálne plodové hnojivo s vysokým obsahom draslíka a fosforu. Obsahuje aj pridané mikroživiny, bór a horčík. Bór ovplyvňuje kvalitu peľu, čo znamená lepšie opelenie. Horčík zabraňuje blednutiu listov, pretože zohráva dôležitú úlohu vo fotosyntetických procesoch.
Pre priemerne veľký strom potrebujeme približne 300 g hnojiva, pre veľký strom (napr. čerešňa, 7 m) aspoň 500 g.
Ako správne hnojiť ovocný strom?
Hnojivá pridávame do tej časti zeme, kde sú stromy najsilnejšie a najviac rozvetvené. Živiny čerpajú hlavne drobné korienky, ktoré sa nachádzajú v hornej vrstve pôdy a najviac ich je po obvode koreňového systému. Táto časť je po obvode koruny alebo zväčša ešte širšie.
Najlepší spôsob hnojenia a dodávania živín ovocným stromom je taký, že rýľom nadvihneme časť zeleného porastu a hodíme hrsť hnojiva.
Pri ťažkých, hlinitých zeminách použijeme železnú tyč, ktorou urobíme dieru do zeme a do nej nasypeme hnojivo. Diery robíme cikcakovito. Takto pridávame živiny do väčšej hĺbky, čo je dôležité najmä na dodávanie fosforu.
Produkty, ktoré budete potrebovať pri práci
Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.