Staráte sa o svoje balkónové rastliny správne?

Balkónové rastliny, ako sú muškáty, surfínie, minipetúnie a iné, potrebujú na svoj rast a kvitnutie veľa živín, aby mohli v priebehu niekoľkých mesiacov na malom kúsku substrátu vytvoriť množstvo listov a bujne kvitnúť. To, či budú vďaka svojim nádherným kvetom pravou pastvou pre oči, závisí od našej starostlivosti a, samozrejme, aj od počasia.

Balkónové rastliny začíname hnojiť 3 – 4 týždne po vysadení do kvetináčov. Ak sme pri výsadbe použili kvalitnú zeminu Plantella Balkonia alebo Plantella Premium, rastliny získali počas tohto obdobia dostatok živín.

Je dôležité si uvedomiť, že balkónové rastliny sú pri výsadbe ešte malé, nemajú veľa listov a väčšina z nich v tom čase ešte ani nekvitne. Preto sú živiny v substráte v tomto čase úplne postačujúce pre ich počiatočný vývoj. Ak by sme ich v tomto období prihnojovali, pôda by mala príliš vysokú koncentráciu soli a rastliny by reagovali poškodením v podobe žltých okrajov listov a vädnutia.

Po 3 – 4 týždňoch však korene spotrebujú živiny z pôdy a rastliny trochu narastú a začnú kvitnúť. Od tohto momentu sa ich nároky prudko zvyšujú. Preto je nevyhnutné začať s hnojením. Tu však môžeme ľahko spraviť niekoľko chýb.

Pri hnojení balkónových rastlín treba zohľadniť nasledovné:

  1. Rôzne rastliny vyžadujú rozdielne hnojenie. Rastliny s podobnými potrebami sadíme spoločne.
  2. Rastliny, ktoré bujne kvitnú potrebujú iné živiny ako štrukturálne rastliny, ktoré hlavne rastú.
  3. Suché rastliny by sa nemali prihnojovať. Najprv by sa mali dobre zaliať a približne o hodinu neskôr prihnojiť.
  4. Smädné rastliny sú zároveň aj hladné rastliny, pretože bez vody rastliny nie sú schopné prijímať živiny.
  5. Voda, do ktorej sa hnojivo mieša, musí byť ohriata na teplotu okolia.

Balkónové kvety majú rozdielne potreby na prihnojovanie

Balkónová rastlinaPožiadavky na živinyPrihnojovanieHnojivoKoncentrácia
surfínie, petúnie, minipetúnieveľmi veľké2 x týždenne, v hlavnej sezóne až 3 x týždennePlantella Špeciálne hnojivo pre petúnie70 ml / 5 l vody
muškáty, muškáty ťahavéstredné1 x týždenne, v hlavnej sezóne až 2 x týždennePlantella Špeciálne hnojivo pre pelargónie70 ml / 5 l vody
begóniemenšie1 x za 14 dní, v hlavnej sezóne 1 x týždennePlantella Kvĕt15 ml / 2 l vody
všetky ostatné kvitnúce rastlinystredné1 x týždennePlantella Kvĕt15 ml / 2 l vody
zelené štrukturálne rastlinyveľké1– 2 x týždennePlantella List15 ml / 2 l vody

Ako správne hnojiť balkónové kvety v zmiešaných výsadbách?

Pri spoločnej výsadbe rôznych rastlín je potrebné kombinovať rastliny s približne rovnakými nárokmi na živiny. Ak sú príliš odlišné, radšej ich vysadíme samostatne do kvetináča.

Kvetináče, v ktorých sú vysadené len zelené štrukturálne rastliny, sa hnoja hnojivom Plantella List na báze rias a vitamínov. Ak máte v kvetináči iba kvitnúce rastliny, použijeme hnojivo Plantella Kvĕt.

Ak sú kvitnúce a štrukturálne rastliny v tom istom kvetináči (čo je najčastejší prípad), na prihnojovanie použijeme Plantella Kvĕt. Je obohatené o vitamíny a výťažky z morských rias. Obsahuje najmä vitamíny skupiny B (najmä B1 a B6), vďaka ktorým sú rastliny odolnejšie a krajšie. Obsah a pomer živín je dokonale prispôsobený potrebám kvitnúcich rastlín.

Pre kvitnúce rastliny je okrem dusíka dôležitý najmä dostatok draslíka a fosforu, ktoré zabezpečujú kvitnutie, a stopových prvkov železa, horčíka a mangánu, vďaka ktorým majú okrem iného krásne sfarbené listy a kvety.


Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.