Okrasné žihľavy: izbové rastliny alebo spestrenie letnej výsadby

Okrasné žihľavy sú opäť v móde. Čoraz častejšie sa tieto farebné rastliny vyskytujú aj v letných balkónových výsadbách. Vďaka svojim čarovným farbám, nenáročnej starostlivosti a jednoduchému rozmnožovaniu sa opäť stávajú obľúbenými medzi milovníkmi zelene.  

História okrasných žihľav zatiaľ nie je dostatočne preskúmaná. Môžme len predpokladať, že prvé rastliny sa do Európy dostali okolo roku 1800 a potom sa rýchlo rozšírili. Veľmi obľúbené sú v Škandinávii, kde sa vďaka amatérskym záhradkárom postupne vyvíjajú nové druhy.

Ideálna rastlina na kombinovanie

Existuje viac ako 500 rôznych druhov a farebných kombinácií. Zaujímavé je aj to, že žihľavy menia svoje farebné odtiene v závislosti od stanovišťa, ten istý druh žihľavy môže byť na slnečnom mieste výrazne fialový, zatiaľ čo v polotieni môže byť červený s oranžovým nádychom.

Pestovanie žihľavy v tvare stromčeka

Okrasné žihľavy odporúčame aj do letných výsadieb, kde sa kombinujú s kvitnúcimi letničkami. Samozrejme vyniknú aj ako samostatné črepníkové rastliny. V poslednom čase sa začalo s pestovaním žihľavy v tvare stromčeka alebo, ako Američania hovoria, „Coleus tree“.

Okrasné žihľavy v tomto tvare získame tak, že im neolamujeme vrcholky, ale necháme ich rásť do čo najväčšej výšky. Výšku čiastočne určuje stanovište, keďže na tienistých miestach rastú vyššie rastliny.

Odstraňujeme iba bočné výhonky, aby sa rastlina mohla vyvíjať čo najviac vertikálne. Keď dosiahne požadovanú výšku, odstráni sa skorý vrcholok a začneme pracovať na hustote koruny.

Keďže žihľava je rýchlo rastúca rastlina, žihľava s jedným kmeňom vyrastie za jednu sezónu. Pravidelným olamovaním pracujeme na jej hustote aj v nasledujúcich rokoch.

Žihľave nedovolíme vykvitnúť, pretože kvety sú náročné a vyžadujú od rastliny príliš veľa energie. Žihľava sa počas kvitnutia nevyvíja úplne najlepšie, preto kvet odstráňme čo najskôr.   

Nenáročným okrasným žihľavám sa vždy darí

Okrasné žihľavy sa považujú za nenáročné. Sú to veľmi „smädné rastliny“, pretože potrebujú naozaj veľa vody, najmä v lete a na slnečných stanovištiach. Ak je terasa orientovaná na juh, počas slnečných letných dní treba žihľavu zalievať až dvakrát denne. Ale pozor, okrasné žihľavy neznášajú stojatú vodu, preto dbajte na odvádzanie vody.

Okrasné žihľavy majú rady kvalitnú pôdu, preto bude najlepšou voľbou 5-zložková zemina Plantella Balkonia, ktorá je ideálna na výsadbu a presádzanie všetkých balkónových, okenných a izbových rastlín.

Raz týždenne ich prihnojím špeciálnym tekutým hnojivom Plantella List, obohateným o 11 vitamínov a výťažky z morských rias. Žihľavy naň veľmi dobre reagujú a bláznivo rastú.

Raz mesačne pridávam 100 % organické hnojivo vo forme peliet Plantella OrganikOdporúčam ho pridávať najmä okrasným žihľavám v kvetináčoch, na otvorených stanovištiach bez ochrany pred dažďom. V daždi sa pelety pekne rozložia a rastlina postupne dostane všetky potrebné výživné makro a mikroživiny.

Ak sa vrcholček náhodou odlomí, nerobte si s tým veľké starosti. Stačí, ak vrcholček vložíte do vody a do týždňa rastlina pustí korene. Týmto spôsobom sa okrasné žihľavy rozmnožujú.

Starostlivosť o okrasné žihľavy

Horúce a vlhké letné počasie prospieva aj hmyzu a iným parazitom rastlín. Keďže žihľava má veľmi mäkkú štruktúru, je obzvlášť náchylná na húsenice a vlnačku krvavú, preto je potrebné rastlinu poriadne chrániť. Do kvetináčov s rastlinami pridávam Bio Plantella Žlté lepové doštičky, na ktoré sa mušky zachytia.

Môžu sa vyskytnúť aj pýtiová koreňová hniloba, ktorú je možné identifikovať podľa ležatých rastlín a tenších stoniek. Chorobe sa dá predísť používaním zdravých semien, dodržiavaním potrebných vzdialeností medzi rastlinami a správnym striedaním plodín.