Najkrajšie balkónové rastliny

Výsadba do nádob, balkónových žľabov a kvetináčov so sezónnymi rastlinami sa vykonáva skoro na jar. Ak chceme byť s vybranými balkónovými rastlinami spokojní, musíme sa na to od jari až do neskorej jesene dobre pripraviť. Overme si, či máme k dispozícii dostatočne veľké žľaby alebo krhlu a môžeme sa pustiť do nákupu starostlivo vybraných rastlín, kvalitného substrátu a správneho hnojiva.

Poloha

Väčšina rastlín miluje slnko. Slnkomilné rastliny môžeme umiestniť aj na miesto, kde budú mať menej slnečného svetla, ale potom budú menej kvitnúť. Rastliny, ktoré majú rady tienisté miesta, sa na slnečných plochách ľahko spália a upadnú.

Listy prezradia

V tieni iných rastlín (fuchsie, hľuzy begónie) sa dobre darí vodnatým, jemným a svetlým listom. Pestrofarebné listy s menším obsahom chlorofylu vyhľadávajú svetlé miesta bez priameho slnečného žiarenia (brečtan, slezina, hypoest, kaládium). Strieborné, modré či sivé listy sú chránené a žiadajú si veľa slnka (šalvia, levanduľa, rozmarín, dichondra, africká slamienka). Mäsité šťavnaté listy, sukulenty, akumulujú vodu v listoch a rastú na suchých a horúcich miestach (rozchodníky, agáve).

Výber rastlín

Pre ľahšiu kombináciu možno každú vybranú rastlinu rozdeliť do jednej z 3 kategórií dizajnu výsadby: hlavné rastliny, rastliny pre štruktúru (môžu byť listnaté alebo trávnaté) a popínavé rastliny. Pri správnej kombinácii všetkých troch bude každá výsadba úspešná.

Hlavné rastliny sú hviezdami črepníka. Majú zaujímavú štruktúru, zaujímavé veľké dramatické kvety, plody alebo listy. Ich úlohou je upriamiť našu pozornosť na celú zasadenú kombináciu. Ide o vzpriamené rastliny, trávy, popínavé rastliny, muškáty, šalviu, čínsku škoricu, chryzantémy, margaréty, levandule, vanilku, havrana či žihľavu.

Rastliny pre štruktúru sú podporou hlavných rastlín. Použijeme niekoľko rovnakých rastlín, alebo si vyberieme niekoľko rôznych, aby sme vytvorili harmonickú kombináciu farieb, rastovej štruktúry a lístia. Ide o rastliny, ktoré zakrývajú žľab, kompaktné rastliny, ako sú potočnica, klinček, nechtík, gazánia, osteospermum.

Závesné rastliny pekne skryjú menej atraktívne kvetináče, romanticky vyplnia priestor pod stonkami vzpriamenejších rastlín a spoja kombináciu ako celok. Sú to rastliny, ktoré rastú v rozšírení žľabu okrasných sladkých zemiakov, brečtanu, begónie, bolívijských a dračích krídel, slaku, dichondry, minipetúnie, bambusu…

Každý rok sa stretávame s novými rastlinami a novými odrodami balkónových rastlín a ich kombináciami. Napriek tomu sú mnohí stále verní klasike a osvedčenej kombinácii.

Jednoduchým riešením je zvoliť si známu trvalú rastlinu ako hlavnú rastlinu a pridať k nej ako suseda novú rastlinu. Listové plantáže sú vďačnou kombináciou, pretože netreba odstraňovať kvety, nič neopadáva, rýchlo rastú a správnym výberom dosiahneme efekt spestrenia.

Vynikajúcimi rastlinami pre listové kombinácie sú okrasná žihľava, sladké zemiaky – okrasné bataty, tradescan, ďatelina, tráva, oregano či šalvia.

Izbové a balkónové spolu

S balkónovými rastlinami jednoducho skombinujeme izbové rastliny ako tradescantia, kaládium, hypoest, difenbahija, kaly a paprade, ktorým sa bude krásne dariť v tienistých miestach alebo draceny a krotóny, ktoré kombinujeme na slnečných miestach.

Môžu byť vysadené v kombinácii alebo jednoducho umiestnené do kvetináča medzi iné rastliny. V takom prípade rastliny v kvetináči opatrne zalievajte a prihnojujte.

Trendy pre balkónové rastliny

  • kombinácie harmonických farieb, nie príliš farebné
  • viacnásobný prínos – nielen pre potešenie + zelenina + bylinky
  • kombinácia vyzerá elegantne a prakticky
  • kamenné, terakotové, kovové, prútené a drevené nádoby v hnedej a béžovej farbe
  • listové a kvitnúce rastliny spolu s mnohými malými kvetmi
  • používame retro rastliny ako žihľava, fuchsia, pelargónia, karafiát
  • sadíme rastliny s charakterom, zvláštne a neobvyklé: javor, ginko, tropické rastliny
  • rastliny zo záhrady vysádzame do žľabov, rovnako ako balkónové rastliny do záhonov v záhrade
  • v balkónových kombináciách používame aromatické rastliny, zeleninu a izbové rastliny
  • spolu sadíme iba listnaté rastliny, ktoré farebnými listami podčiarknu dojem z kvetov
  • hitom je zelenina, ovocie a bylinky v kvetináčoch

Výber nádoby

Vyberieme dekoratívnu nádobu, črepník alebo žľab, v tvare a štýle, ktoré sa najlepšie hodia k nášmu domu alebo bytu a jeho okoliu. Prírodné materiály vyzerajú pekne a domácky, spravidla sa neprehrievajú a sú dobré pre rastliny. Sú to hlinené, prútené, drevené a kamenné nádoby. Plastové nádoby lepšie držia vodu, no pre samotné rastliny nie sú až také pohodlné.

Výsadba po krokoch

Všetky ozdobné kvetináče, črepníky a žľaby, do ktorých sa sadí priamo, potrebujú otvor na odtok prebytočnej vody.

Na dno nádrže by mal byť umiestnený drenážny materiál, ako napríklad hlinené guličky, kúsky keramiky alebo štrk. Na drenážnu vrstvu položte vlnenú výplň. Potom nádobu naplňte kvalitným substrátom. Rastliny najskôr usporiadame podľa toho, kde majú byť v kvetináči umiestnené, a až potom ich zasadíme. Začneme vzadu a postupujeme dopredu, pričom najskôr zasadíme tie väčšie a menšie potom medzi ne. Nakoniec vyplňte všetky medzery medzi rastlinami zeminou, rastliny ľahko utlačte a zalejte.

Kľúčové je zvoliť si správnu zeminu

Pôda je kľúčom k zdravému vývoju a rastu rastlín. Tri najdôležitejšie úlohy substrátu sú:

  • zachytávanie vlhkosti a zabezpečovanie dobrého presunu živín z koreňovej oblasti celou rastlinou; substrát má obsahovať dostatok organických látok a živín,
  • priedušnosť pre vitalitu koreňov a dobrý rast; rastliny vo vlhkom alebo príliš zhutnenom substráte totiž rýchlo upadajú,
  • podklad pre rastliny poskytujúci stabilitu – zabezpečuje sa kompaktným, nie príliš kyprým substrátom

Pre balkónové rastliny vyberieme najlepší substrát, vysokokvalitnú 5-zložkovú zeminu pre balkónové rastliny Plantella Balkonia. Najkvalitnejšou humusovou rašelinou a zeleným kompostom poskytuje rastlinám organickú výživu

Okamžite pôsobí všetkými potrebnými minerálmi a živinami, účinok je dlhodobý. S BIO rastlinnými vláknami sa v koreňovej oblasti zadržiava voda a živiny, aby boli pre rastliny ľahko dostupné. Pridanie guána umožňuje lepší rast a vývoj rastlín a aktivátory kvitnutia podporujú vývoj ďalších kvetných pukov, čím sa zvyšuje kvitnutie alebo listnatosť rastlín.

Hnojenie rastlín na balkóne

Hnojivo sa môže pridať do vody na polievanie alebo postrek rastlín.

Pravidelné hnojenie tekutým hnojivom pre balkónové rastliny Plantella Kvĕt s dodatkom 11 vitamínov, morskými riasami a aktivátormi kvitnutia podporuje bohaté a dlhodobé kvitnutie, zatiaľ čo Plantella List podporuje bujný a zdravý rast.

Rastliny potrebujú pre správny rast dostatok vhodných živín, a preto každý týždeň pridáme do vody na polievanie tekuté hnojivo Plantella List s pridanými vitamínmi, ktoré zeleným rastlinám dodá všetko, čo pre krásny rast potrebujú.

Na dosiahnutie bohatého kvitnutia a zdravého rastu sa kvitnúce rastliny pravidelne každý týždeň hnoja hnojivom Plantella Kvĕt so všetkými potrebnými živinami, vitamínmi a riasami. 

Hnojivá sa môžu aplikovať aj na listy zmiešaním malej dávky hnojiva s vodou a postrekom pre rastliny. V prípade slabého postrekovača však na listoch zostávajú škvrny, a preto sa radšej odporúča polievať.

Plantella pre svieže izbové rastliny

Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.