Navrhnite si okrasnú záhradu tak, aby bola nádherná počas celej sezóny

Okrasná záhrada by mala byť miestom na splynutie s prírodou, oddych a pre mladšie generácie bezpečným kútom na objavovanie a hranie. Možnosti záhradných úprav sú priam nekonečné, ale v posledných rokoch sa do popredia čoraz viac dostávajú prírodne orientované štýly, ktoré zahŕňajú zvlnené a mäkké línie.

Okrasná záhrada by mala byť zaujímavá po celý rok

Ak chceme mať nádhernú okrasnú záhradu počas všetkých ročných období, je potrebné zohľadniť klimatické podmienky a s tým súvisiace zmeny. Mnohé záhrady sú vďaka množstvu sezónnych kvetov najkrajšie v lete. Do záhrady však možno zaradiť rastliny, ktoré ju urobia zaujímavou vo všetkých ročných obdobiach. Niektoré stromy a kríky majú vždyzelené široké listy alebo ihličie, zatiaľ čo opadavé stromy a kríky vytvárajú kvety, plody alebo sa im na jeseň krásne sfarbí lístie. Najlepšie záhrady kombinujú tieto a ďalšie vlastnosti a prispievajú tak k ich celkovej kráse.

Za krásnou záhradou sa skrýva premyslené plánovanie

Záhradu, ktorá spĺňa naše očakávania, je možné vytvoriť len vtedy, ak je správne navrhnutá. Preto si zistite čo najviac informácií o každej rastline a jej veľkosti v dospelosti a nakreslite si plán okrasnej záhrady v správnej mierke. Väčšie rastliny rozmiestnite dozadu a nižšie rastliny bližšie k domu. Pri vstupe do domu ponechajte otvorený a vzdušný priestor, vytvorte kľukaté cestičky, pozdĺž ktorých by mali rásť voňavé trvalky, napríklad levanduľa. Medzi stromami a kríkmi a ďalej od cesty si vytvorte tichý kútik, kde môžete dokonale splynúť s prírodou, či už na ležadle, v hojdacej sieti alebo na drevenej lavičke.

Zakomponujte stromy a kríky

Stromy a kríky sú o niečo drahšie než rastliny, ale pozrite sa na to ako na dlhodobú investíciu. Pri výsadbe zvážte, aké veľké a vysoké budú, keď vyrastú. Počas svojho rastu zmenia vzhľad okrasnej záhrady tým, že vytvoria tienistú mikroklímu. Stromy poskytujú menším rastlinám ochranu pred horúcim popoludňajším slnkom.

Do okrasnej záhrady pri dome zvoľte menšie stromy. Vyberte si tie, ktoré kvitnú na jar, ako japonský drieň alebo s krásne sfarbeným jesenným lístím, ako sú javory alebo atraktívnymi vzormi kôry, ako sú brezy, ktoré do záhrady prinesú viac než len veľkosť a štruktúru. Niektoré stromy, ako napríklad javor dlaňolistý „Katsura“ v sebe spájajú viacero z týchto vlastností počas štyroch ročných období. Širokolisté vždyzelené dreviny, ako sú ihličnany, napríklad smreky, prinášajú farbu, štruktúru a ochranu počas zimy, ako aj úkryt pre voľne žijúce zvieratá v záhrade. Veľkosť závisí od veľkosti záhrady, preto starostlivo vyberajte odrody menších stromov.

Do okrasnej záhrady možno zaradiť aj úžitkové stromy, ako sú jarabina, asimina, drieň, či okrasnú čerešňu a jabloň. Vždy je najlepšie vyberať pôvodné druhy. Na niektorých miestach postačí vysadiť solitérny opadavý strom, napríklad brezu previsnutú, morušu alebo vŕbu. Do veľmi malej záhrady vyberte štíhlu verziu stromu, ktorý má pri svojom názve označenie „Fastigiata“.

Kríky na dotvorenie vzhľadu

Druhý rad za stromami tvoria kríky, ktoré vyplnia priestor pod stromami a medzi nimi. Môžete vytvoriť zmiešaný záhon z kríkov rôznej výšky, štruktúry a doby kvitnutia, ktoré budú zaujímavé v rôznych ročných obdobiach. Kríky vytvárajú ústredné body tým, že v určitom ročnom období ukážu svoje kvety, plody alebo listy. Obľúbené zlatice a azalky vytvárajú na jar množstvo kvetov a potom po zvyšok roka splývajú s pozadím. Kaliny sú zaujímavé počas troch ročných období – na jar majú bohaté kvety, na konci leta tmavomodré, čierne alebo červené plody a na jeseň vynikajú pestrofarebnosťou. Kamélie a lýkovec kvitnú na jeseň, v zime a skoro na jar, zatiaľ čo je zvyšok záhrady v útlme. Za vysokými kríkmi nasledujú nižšie kríky. Ak má mať ker v okrasnej záhrade výrazné solitérne postavenie, mal by mať výrazný prvok, napríklad japonský drieň s množstvom plochých kvetov na ešte holom dreve.

Ihličnany a vždyzelené kríky by mali dopĺňať okrasnú záhradu. Ihličnany a javory sú vynikajúcimi spoločníkmi, ktorí sú nenároční na starostlivosť. Tento typ záhrady je však trochu monotónny, pretože mu chýba farebnosť kvetov.

Vyvýšená plocha pokrytá plazivými rastlinami postupne stúpa do kríkov a stromov.

Zmiešané trvalky dodávajú dynamiku

Vysoké trvalky rýchlo vyplnia priestor, kým sa kríky rozrastú, a na druhej strane záhon zostane plný aj v zime, keď nadzemná časť trvaliek odumrie. Väčšina trvaliek vytvára na jar listnatý porast a kvitne v lete alebo začiatkom jesene. Túto skutočnosť treba zohľadniť pri plánovaní okrasnej záhrady pre všetky ročné obdobia.

Do záhrady zahrňte kvitnúce popínavé rastliny. Obzvlášť na jar pôsobia atraktívne jazmín nahokvetý a plamienok, lebo kvitnú, keď sú ostatné dreviny ešte holé. Jar si môžeme spestriť cibuľovinami, ktoré je možné vysádzať spolu s plazivými rastlinami v skupinách na okraji záhonov alebo vedľa kvitnúcich vresov.Nezabudnite ani na stromy, kríky a trvalky, ktoré lákajú opeľovače. V zime by mali v okrasnej záhrade kvitnúť zemolez purpusov Lonicera purpussi a rozmarín, na jar orgován a kalina, v lete levanduľa, bazalka, šalvia, mäta, monarda, ľalie, ľaliovky, pakost, slnečnica a budleje, ibištek, perovskia, slamienky, gaury, bergénie a ďalšie kvitnúce rastliny. Na jeseň astry, rozchodníkovce.

Starostlivosť a výsadba

Nech už si do okrasnej záhrady vyberiete akékoľvek rastliny, uistite sa, že majú vhodné podmienky na rast. Najprv prekyprite pôdu a zbavte ju prekážajúcich rastlín. Vykopte jamu na výsadbu, ktorá bude aspoň 4-krát väčšia ako veľkosť kvetináča alebo koreňový bal. Do výsadbovej jamy pridáme Plantella Premium a Plantella Špeciálne hnojivo na okrasné rastliny. Pri sadení nezabudnite na zalievanie. Počas vegetačného obdobia od jari do konca leta prihnojujte 3 až 4-krát. Ak je v lete sucho a horúco, stačí rastliny zalievať a posilňovať prírodnými produktmi a NEHNOJIŤ.

Nezabudnite na ochranu proti kliešťom

Pri plánovaní okrasnej záhrady nezabudnite chrániť seba a svojich blízkych. Kliešte sa môžu ukrývať v kríkoch a tráve a môžu prenášať choroboplodné zárodky na ľudí a zvieratá. Najčastejšie sa vyskytujú lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Kliešte môžu zároveň prenášať aj niekoľko patogénov, napríklad vírus kliešťovej encefalitídy a baktériu Borellia, čo vedie k zmiešaným infekciám. Vírusom kliešťovej encefalitídy sa však môžu nakaziť aj domáce zvieratá, ako sú kozy, ovce a kravy.

Ak kliešte nie sú infikované, nie sú pre nás nebezpečné, ale žiaľ, nie vždy je to tak. Môžeme sa pred nimi chrániť pomocou  Effect Protect Repelent proti klieštom. Tento jemný krém je šetrný k pokožke a vhodný pre celú rodinu, dokonca aj pre menšie deti. Krém je dermatologicky testovaný a môže sa používať aj spolu s opaľovacím krémom a poskytuje až 7 hodinovú ochranu proti kliešťom.