Ako čo najrýchlejšie oživiť okrasnú záhradu a trávnik

Upravený trávnik v okrasnej záhrade by mal dopĺňať kvitnúce záhony, aby sme sa z nich mohli tešiť celé leto. Nastal čas odstrániť následky zimy, a to si vyžaduje trochu úsilia a znalosti. Aj vďaka našim tipom bude vaša okrasná záhrada tento rok ešte krajšia.

Postaráme sa o okrasné rastliny 

Orezávanie rastlín v okrasnej záhrade si vyžaduje určité znalosti. Napríklad tie, ktoré kvitnú skoro na jar, sa orezávame vždy po odkvitnutí a tie, ktoré kvitnú v lete, sa orezávajú na jar. Vždy treba dbať na to, aby stred kríka nebol príliš hustý, pretože tam, v tme, nevyrastú žiadne krásne kvety. Na zabezpečenie bujného kvitnutia a množstva kvetných pukov je potrebné pravidelné prihnojovanie. Na okrasné rastliny používame Plantella Špeciálne hnojivo na okrasné rastliny. Výnimku medzi okrasnými rastlinami tvoria rododendrony, azalky a iné kyslomilné rastliny, ktoré potrebujú Plantella Špeciálne hnojivo na rododendrony.

Typickej slovenskej okrasnej záhrade stále kraľujú ruže. Pre ich rýchly rast a krásne kvety používame Plantella Špeciálne hnojivo pre ruže, ktorým ich hnojíme len raz ročne, na jar. Toto kryštalické hnojivo je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa svojim ružiam naozaj venujú a radi ich hnoja niekoľkokrát ročne.

Pri orezávaní ruží striháme stonku po stonke a konárik po konáriku. Vyžadujú si veľa pozornosti a znalostí, pretože popínavé rastliny sa strihajú inak ako kríky. Platí však základné pravidlo, že ruže kvitnú na mladom dreve.

Z okrasnej záhrady odstránime nečistotu a odumretú trávu

V okrasnej záhrade sa na jar objaví odumretá tráva a hnijúce lístie, ktoré dôkladne pohrabeme vejárovými hrabľami.

Na prihnojovanie použijeme Plantella Formula 365 na trávniky:

  • membránové hnojivo s dlhodobým účinkom,
  • hnojíme len raz za sezónu,
  • riadené uvoľňovanie živín v závislosti od teploty a vlhkosti pôdy,
  • vyvážený prísun živín počas celého roka pre hustý, silný a zdravý trávnik.

Odstránime mach

Mach je jedným z najväčších nepriateľov milovníkov upraveného trávnika. Veľmi rýchlo sa rozširuje a tráve odoberá živiny, vodu a vzduch. Ak sa neodstráni, trávnik úplne udusí a oberie ho o krásu. 

Účinná kombinácia Plantella Stop machu 3v1:

  • účinne odstraňuje mach a zabraňuje jeho tvorbe,
  • dodáva trávniku živiny,
  • pridaný kremičitý piesok uvoľňuje a prevzdušňuje trávu,
  • pridané kľúčové živiny (dusík, fosfor a draslík) pre rýchly a intenzívny rast.

Mach posypeme ráno alebo večer, keď je vlhký. Po niekoľkých dňoch, keď mach sčernie, ho pohrabeme a na prázdne miesta zasejeme novú trávu. 

Na rýchle riešenie problému s machom môžeme použiť aj špeciálny prípravok Plantella Stop machu 3v1, ktorý účinkuje už za jeden deň a vďaka selektívnemu mechanizmu pôsobí len na mach, takže trávnik nepoškodzuje. Dávkovanie je jednoduché vďaka priloženej odmerke na fľaši.

Keďže v prírode neexistuje tráva, ktorá by bola vhodná na záhradný trávnik, použijeme zmes semien Plantella Univerzal. Vysievame ho za zamračeného a bezveterného počasia.

Správne kosíme

Správny rast a hustotu trávnika v domácej okrasnej záhrade možno dosiahnuť pravidelným kosením. Kosíme 1 x týždenne, v období intenzívneho rastu až 2 x týždenne. Dôležitý je aj spôsob kosenia: kosenie na príliš nízku výšku oslabuje trávu, zatiaľ čo kosenie na veľmi vysokú výšku nepodporuje rast bočných výhonkov, čo spôsobuje, že trávnik je redší a menej odolný. Nekosíme nižšie ako 4 – 5 cm.

Zalievame menej často, ale zato výdatne, aby voda prenikla naozaj hlboko do pôdy. Počas chladnejších dní môžeme zalievať uprostred dňa, ale v lete, keď je horúco, zalievame ráno alebo večer, aby sme trávu nepoškodili alebo nespálili. 

Nezabudnite na ochranu proti kliešťom

Pri práci na trávniku, a najmä keď po ňom chodíte alebo keď sa na trávniku hrajú alebo ležia deti, nezabudnite na ochranuKliešte sa môžu ukrývať v kríkoch a tráve a môžu prenášať choroboplodné zárodky na ľudí a zvieratá. Najčastejšie sa vyskytujú lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Kliešte môžu zároveň prenášať aj niekoľko patogénov, napríklad vírus kliešťovej encefalitídy a baktériu Borellia, čo vedie k zmiešaným infekciám. Vírusom kliešťovej encefalitídy sa môžu nakaziť aj domáce zvieratá.

Ak kliešte nie sú infikované, nie sú pre nás nebezpečné, ale žiaľ, nie vždy je to tak. Na ochranu použijeme Effect Protect Repelent proti kliešťom. Tento jemný krém je šetrný k pokožke a vhodný pre celú rodinu, dokonca aj pre menšie deti. Krém je dermatologicky testovaný a môže sa používať aj spolu s opaľovacím krémom a poskytuje až 7 hodinovú ochranu proti kliešťom.


Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.