So starostlivo zvoleným hnojivom dosiahnete úspech pri pestovaní izbových rast

Rastliny potrebujú správne živiny, aby mohli rásť a vytvárať nové výhonky a kvety. Pridávajú sa vo forme tekutých hnojív, tyčiniek alebo granúl. Je dôležité vybrať si správne hnojivo a metódu hnojenia.

Rastliny potrebujú správnu kombináciu živín

Najdôležitejšou živinou pre rast je dusík. Bez správnej rovnováhy s ostatnými živinami však samotný dusík nedokáže zabezpečiť dobrý rast. Fosfor prispieva k tvorbe kvetov, zatiaľ čo draslík sa podieľa na odolnosti rastlín.

Horčík je dôležitý pre tmavozelenú farbu listov a takto by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej, až po stopové prvky. Na základe štúdií jednotlivých rastlín sa určujú potreby jednotlivých druhov a podľa toho sa prispôsobuje zloženie jednotlivých hnojív, pretože každá rastlina má svoje vlastné potreby týkajúce sa chuti alebo živín.

Výhody a nevýhody rôznych foriem hnojív

  • Ak máme zmiešané výsadby, hnojivo prispôsobujeme všetkým rastlinám vo výsadbe, a preto používame hnojivá, ktoré sú vhodné pre širšie spektrum rastlín, alebo sa zameriavame na cieľ, ktorý chceme pri rastline dosiahnuť, t. j. intenzívny rast alebo kvitnutie.
  • Na zelené rastliny používajte hnojivo s mierne vyšším obsahom dusíka a nižším obsahom fosforu. Obzvlášť vhodné je tekuté hnojivo Plantella List, ktoré obsahuje všetky základné živiny, mikroživiny a vitamíny potrebné na posilnenie rastliny. Najjednoduchším spôsobom je pridať hnojivo do vody na zalievanie alebo môžete hnojivo zriediť vodou a postriekať ním listy – ide o foliárne (listové) hnojenie.
  • Listové hnojenie pôsobí ešte rýchlejšie a odporúča sa vždy, keď rastliny potrebujú rýchle posilnenie.
  • Rastliny možno prihnojovať aj pomocou Plantella tyčinky na hnojenie, ktoré zatlačíme do zeminy. Tyčinky sa vplyvom vlhkosti rozpúšťajú a uvoľňujú do pôdy živiny, ktoré sú k dispozícii na absorbovanie prostredníctvom koreňov. To je však možné len v pôde, ktorá má dostatok humusu a je vzdušná.
  • Existujú aj hnojivá v minidávkach, ktoré zatlačíte do pôdy a hnojivo pomaly kvapká do pôdy. Ak je otvor príliš veľký, hnojivo môže vytekať príliš rýchlo a môže dôjsť k presýteniu živinami.
  • Aj kryštalické hnojivo sa môže rozpustiť vo vode a zaliať alebo postriekať na listy či posypať a zmiešať s pôdou. Dôležitá je vždy prítomnosť vody na rozpúšťanie a vhodná teplota na uvoľňovanie živín, najlepšie izbová teplota okolo 20 stupňov.

Má teplota vplyv na výživové požiadavky?

Teplota ovplyvňuje aj intenzitu rastu rastlín a tomu by sa malo prispôsobiť aj hnojenie. Pri veľmi nízkych alebo veľmi vysokých teplotách sa rast spomaľuje a rastliny prechádzajú do čiastočného vegetačného pokoja.

Závisí to od druhu rastliny, ale nad 30 stupňov sa rast mnohých rastlín spomalí. Vtedy sa rastliny hnoja minimálne, najviac raz za mesiac, a počas veľmi intenzívnej fázy rastu, teda pri dostatku svetla, primeranej vlhkosti a teplotách medzi 20 a 30°C, rastliny spotrebujú viac živín, preto ich vtedy pridávame častejšie. Každé hnojivo má presne stanovený spôsob hnojenia, ale v prípade tekutého hnojiva je to 1× týždenne počas fázy intenzívneho rastu.

Kvitnúce črepníkové rastliny potrebujú špeciálnu výživu

Keďže chceme, aby rastliny kvitli každý rok a aby sa v jednom roku príliš nevyčerpali, je pre dobré kvitnutie nevyhnutné obdobie odpočinku.

Pre bohaté kvitnutie ich zalejte tekutým hnojivom pre bujné kvety žiarivejších farieb Plantella Kvĕt.

Produkty, ktoré budete potrebovať pri práci