Presádzanie izbových rastlín

Že je čas na presadenie a rastlina je stiesnená zistíme podľa toho, že rastie pomalšie alebo jej korene vyrastajú z kvetináča cez otvory na odvodnenie.

Korene rastlín v kvetináčoch majú obmedzený rast, čo obmedzuje aj rast celej rastliny. Časom rastliny vyrastú a potrebujú väčší priestor na ďalší rast. 


Korene, ktoré vyrastajú z kvetináča cez otvory na odvodnenie, sú najlepším znakom toho, že je potrebné rastline zabezpečiť viac priestoru na jej ďalší rozvoj. Dôvodom na presadenie môže byť aj zlá stabilita rastliny v kvetináči pre príliš veľkú zelenú nadzemnú listovú hmotu. 

Najlepší čas na presadzovanie izbových rastlín je začiatok aktívneho rastu, čo je u zelených rastlín obvykle na jar. Aj kvitnúce rastliny presádzame, keď sa skončí čas odpočinku.

U rastlín, ktoré kvitnú v zime, je toto obdobie koncom leta a začiatkom jesene, u ostatných rastlín v závislosti od času kvitnutia.

Na zaistenie dobrej stability rastlín radšej vyberáme kvetináče, ktoré sú naspodku široké a stabilné. Vyberieme nádobu vhodnej veľkosti, aby bola rastlina stabilná a mala dostatok zeminy. Spravidla presádzame do kvetináča, ktorý je o 2 čísla väčší.

Veľké rastliny, ktoré presádzame raz za niekoľko rokov, môžeme presadiť aj do omnoho väčšej nádoby. Kvetináč musí mať na dne odvodňovacie otvory na prebytočnú vodu.

Ako správne presádzať izbové rastliny

Na spodok väčšieho kvetináča nasypeme drenážnu vrstvu z expandovanej hliny, črepy alebo drobné kamienky.

Na vrh nasypeme menšiu vrstvu nového substrátu Plantella Balkonia. Ide o vysokokvalitnú 5-zložkovú zeminu s najkvalitnejšími humínovými rašelinami, ktorá rastlinám zabezpečuje veľa organických živín.

Vďaka všetkým potrebným minerálom a živinám je účinná ihneď, pričom účinok je dlhodobý; s bio rastlinnými vláknami zadržiava vodu a živiny v koreňovej oblasti, aby k nim mala rastlina najjednoduchší prístup; doplnok guánu rastlinám umožňuje lepší rast a rozvoj; aktivátor kvitnutia podporuje rozvoj kvetných pukov rastliny, a tým aj kvitnutie, resp. rast listov.

Podľa potreby pred výsadbou rastlinu spolu s kvetináčom namočte

Kvetináč, v ktorom doposiaľ rastlina rástla, stlačte zo všetkých strán, aby sa zem od kvetináča odlepila. Potom rastlinu opatrne vyberte tak, že uchopíte jej stredovú časť v oblasti medzi listami a koreňmi.

Pri veľkých rastlinách oddeľte zem od stien kvetináča nožom. Kvetináč položte na bok a jemne ho povaľkajte a stláčajte, aby sa zem uvoľnila. Opatrne vytiahnite rastlinu, aby sa nezlomila.

Slabé a nahnité korene odrežte, takisto odrežte alebo skráťte aj príliš dlhé korene, ktoré by boli v novom kvetináči skrútené.

Rastlinu vložte do väčšieho kvetináča. Ak listy vyrastajú zo stredovej časti, rastlinu zasaďte na rovnakú výšku. Popínavé rastliny a rastliny zo silnou stonkou môžete zasadiť trochu hlbšie.

Všetko prázdne miesto okolo koreňov zaplňte novou zeminou, ktorú po celý čas jemne pritláčajte ku koreňom.

Viete, že? Rastlinám, ktoré nemajú radi presádzanie, alebo lepšie rastú v stiesnenom priestore, ako je napr. zamia Zamioculcas, vymieňame iba hornú vrstvu zeminy, alebo ich presadíme do rovnako veľkého kvetináča a iba pridáme čerstvý substrát.

Kedy stačí izbovým rastlinám vymeniť iba vrchnú časť zeminy?

Hornú vrstvu zeminy skypríme, jednou rukou uchopíme rastlinu, druhou kvetináč a vysypeme.  Pridáme nový substrát, ktorý jemne zatlačíme ku koreňom a zalejeme ako pri presádzaní.

Pri presádzaní kaktusov si pomáhame novinovým papierom, do ktorého uchopíme nadzemnú časť rastliny a jemne ju vytiahneme z kvetináča. Keď bodavú rastlinu položíme do novej piesčitej zeminy, takisto si môžeme pomôcť papierom.

Pevný papier skrútime do trubice s trochu väčším otvorom a cez tento otvor sypeme substrát, kým sa nevyplnia všetky prázdne miesta okolo koreňov. Na sadenie kaktusov a sukulentov zmiešajte 2/3 Plantella Balkonia a 1/3 kremíkových pieskov.

Niektoré izbové rastliny potrebujú oporu

Pri presádzaní je optimálny čas aj na pridanie alebo výmenu opory pre rastliny, ktorú potrebujú kvôli spôsobu rastu alebo hmotnosti. Odporúčame opory ovinuté machom alebo drevené opory.

Pri zapichovaní opory do zeme venujte pozornosť tomu, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Oporu zapichnite asi centimeter od rastliny a potom rastlinu priviažte alebo oviňte okolo opory.

Drobnolisté rastliny, ako sú brečtany (Hedera), vencovec (Stephanotis), voskovka (Hoya) môžete ovinúť aj okolo drôtenej opory, ktorú upevníte v kvetináči aspoň na dvoch stranách.

V začiatočnej fáze pomáhame rastline s ovíjaním starších a aj mladších výhonkov. Potom bude rastlina túto funkciu vykonávať sama.

Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.