Pre bohaté a šťavnaté jahody je potrebné striedanie plodín každé dva roky
Poškodenie je všestranné
Škody spôsobené nevhodným striedaním plodín
Výskum ukázal, že pôda sa často nasýti škodlivými mikroorganizmami, premnožia sa škodcovia a pôda sa vyčerpá.
Pre jahodovisko je charakteristické, že jahody uvoľňujú do pôdy autotoxíny, ktoré brzdia rast ďalších jahôd.
Rastliny sa tomu prispôsobili vytvorením poplazov, ktoré sa vo voľnej prírode rozmnožujú niekoľko desiatok centimetrov od materskej rastliny, a nie hneď vedľa nej.
Systematickosť striedania plodín
Pestovatelia jahôd na väčších plochách sa často dohodnú so susediacimi poľnohospodármi, ktorí pestujú obilniny alebo trávne zmesi. Spoločne potom vytvoria systém striedania plodín a využívajú pôdu na rotačnom princípe. Rastliny zaradené do striedania s jahodami, sa rozdeľujú do dvoch skupín.
- Na obdobie po ich odstránení sa odporúča vysadiť prezimujúce jednoročné plodiny, ktoré v zime zakryjú pôdu alebo trvalky (ďatelina, tráva).
- V roku pred vysadením plochy jahodami zaradíme do striedania neprezimujúce rastliny (horčica biela, pohánka, facélia), ktoré obohacujú pôdu o organickú hmotu, zabraňujú rozmnožovaniu burín a v zime odumierajú.
Ak nemáme možnosť zámeny plôch s inými pestovateľmi a ak si sami nemôžeme dovoliť nevyužité plochy z hľadiska úrody využiť, mali by sme do striedania zaradiť napríklad bylinky a šalát, ale nie čakanku, ktorá láka hraboša.
Zemiaky alebo paradajky sú najmenej vhodnými plodinami pre striedanie s jahodami, pretože sú hostiteľmi veľmi nebezpečnej choroby – krčková hniloba jahôd (Phytophtora cactorum).
Pre rodinné jahodovisko
V domácej jahodovej záhrade je to trochu iné, pretože produkcia nie je taká intenzívna. Napriek tomu odporúčame omladzovať rastliny každé dva roky. Môžete to urobiť tak, že si v záhradníctve kúpite sadenice a vysadíte ich 25 cm od seba po tom, čo ste nový záhon dobre pohnojili organickým hnojivom Plantella Nutrivit na jahody.
Ak vás záhradkárčenie baví a je pre vás výzvou, môžete si jednoducho vypestovať vlastné sadenice. Každoročne, s postupujúcim zafarbením plodov, sa na jahodách vytvárajú tzv. poplazy, ktoré pri kontakte s pôdou veľmi ľahko zapúšťajú korene. Keď si vytvoria dostatočne silný koreňový systém, môžete ich spojenie s materskou rastlinou prerušiť a podľa potreby presadiť.
Jahodám nebudú vadiť dočasní susedia, takže na jeseň môžete medzi jahody bez obáv vysadiť cesnak alebo cibuľu, čo bude výhodné pre obe strany. Problémov bude o to menej. Takto budete na jar zbierať jahody a mladú cibuľu alebo cesnak v rovnakom čase. Nemusíte sa báť, že jahody budú páchnuť.
Ak sa vám nepodarí vytvoriť optimálne striedanie plodín v danom roku, môžete zmierniť následky pestovaním medziplodín, napríklad rukoly. Rukola a ostatní zástupcovia čeľade kapustovitých obsahujú glukozinoláty, ktoré dezinfikujú pôdu.
Teploty na jar a v lete priam volajú po pikniku, a ak si v záhrade nazbierate čerstvé jahody a mladú cibuľku a budete k tomu podávať domácu mätovú šťavu, nepochybne budete veľmi obľúbeným hostiteľom.