Organická príprava záhradnej pôdy

Základom každého pestovania rastlín je vždy úrodná a živá pôda. Bez kvalitnej pôdy nám ani výborné semená, sadenice, polievanie, postrekovanie a žiadne iné dobré opatrenia na záhrade nepomôžu.

Organické hnojenie patrí medzi najdôležitejšie a najzakladnejšie práce na našich záhonoch, pretože:

  • do pôdy pridávame výživu pre rastliny,
  • zvyšujeme organickú hmotu v pôde,
  • podporujeme vznik humusu,
  • udržiavame a zvyšujeme úrodnosť pôdy.

Čo je to humus?

Už v antike grécki a rímski filozofi spozorovali, že v pôde je niečo, čo má veľký význam pre úrodnosť a úspešnosť pestovania rastlín. Až v poslednom poldruhom storočí sa začali vedecké výskumy, ktoré sa zaoberali výskumom komplexných organických zlúčenín v pôde. Takto sme sa dostali k tomuto mimoriadne dôležitému organickému komplexu – humusu.

Humus sa skladá z organických zložiek, ako sú humínové a fulvové kyseliny, humín. Druhá časť je anorganická a je tvorená z rozličných minerálov, ktoré slúžia ako základná výživa rastlín. Organická časť humusu vznikne oxidáciou organickej látky, pri ktorej majú účasť mikroorganizmy a ďalší obyvatelia pôdy, ktorí metabolizujú organickú látku. Ide o recykláciu organických látok.

V dôsledku procesov vzniku má humus hnedú až skoro čiernu farbu. Vzniká vo všetkých druhoch pôdy, v ktorej sú prítomné organické látky. Pôda je rozličnej farby od sivej, červenej, hnedej až po čiernu. Svetlá farba však neznamená, že humus nie je prítomný, pretože zafarbenie závisí od podložia a obsahu minerálov v zemine.

Humus je prítomný aj v rašeline, ktorá je tiež prírodnou »zeminou«. Najviac ho obsahuje čierna rašelina.

Úloha humusu v pôde

Keď si predstavíme humus ako komplexnú organickú molekulu, na ktorú sú naviazané živiny, uvidíme, aká je jeho úloha. Ide o naviazanie živín a ich pomalé uvoľňovanie počas dlhšieho časového obdobia. Okrem živín sa do takýchto komplexných zlúčenín naviažu aj vitamíny, antibiotiká, rastové hormóny a mnohé iné zlúčeniny, ktoré rastliny potrebujú na svoj rast.

Veľký vplyv má na štruktúru pôdy, pretože v piesčitej pôde navzájom spája pôdne častice. Práve spájanie častíc má veľký vplyv v ubitej, ťažkej, hlinenej zemine, pretože sa prediera medzi hlinité častice a tak kyprí pôdu. Dôležitú úlohu zohráva humus v pôde, ktorá bola kontaminovaná v dôsledku prírodnej katastrofy, pri ktorej došlo k úniku škodlivých látok, alebo jednoducho pri zvýšenom použití prípravkov na ochranu rastlín alebo prehnanom použití minerálnych hnojív. Takto sa na humusový komplex viažu ťažké kovy, fosfáty, nitráty…

Prečo sa obsah humusu v záhrade zmenšuje?

Mineralizácia je proces v pôde, pri ktorom sa organická látka rozkladá na živiny pre rastliny. V zdravej zemine, ktorá je bohatá na život, sa však pri oxidačných procesoch organická látka mineralizuje a nevzniká iba humus. Samotný humus takisto ako organický komplex podlieha rozkladu a mineralizuje sa.

Erózia môže byť vodná alebo veterná. Veľký vplyv má voda, pretože humus vymýva do nižších vrstiev zeminy, čo znamená, že živiny už nie sú pre rastliny k dispozícii. K najväčším úbytkom dochádza, keď sa strácajú alebo zničia mikroorganizmy v pôde z dôvodu nedbanlivosti alebo nesprávneho zaobchádzania so zeminou. Vtedy možno pozorovať zlý rast rastlín a malú úrodu.

Ako eliminovať eróziu?

Ak je vaša záhrada prázdna a zem holá, rýchlo dochádza k erózii a zmenšovaniu obsahu humusu. Tomu možno predísť nasledujúcim spôsobom: zaistite, aby na záhrade po celý čas rástla zelenina

  • na zem umiestnite podstielku (napr. slama, pokosená tráva, ozdobnica, nenakazené lístie)
  • na záhradu vysaďte rastliny vhodné na zelené hnojenie (buď rastliny, ktoré neboli pozbierané – čakanka, špenát… alebo ozimné obilniny). Ponechajte ich do jari a rýľom zapracujte do pôdy.

Udržiavanie a zvyšovanie obsahu humusu

Na začiatku roka a na jeseň predstavuje pre nás základ organické hnojenie ekologickým hnojivom vo forme granúl Plantella Organik. Hnojivo je tepelne spracované, čo znamená, že neobsahuje žiadne choroby, škodcov alebo semená burín. Obsahuje ale veľa humínových a fulvových kyselín, ktoré sú základné stavebné prvky humusového komplexu.

Takto priamo ovplyvňujeme procesy humifikácie – tvorbu humusu v domácej pôde. Hnojivo sypeme na zem pred dažďom alebo potom dobre polejeme, aby sa živiny roztopili a boli pre rastliny k dispozícii. Významnú úlohu zohráva aj organická látka vo forme kompostu z rastlinných zvyškov alebo zvieracieho hnoja.

Kompost však na záhradu pridávame výlučne na jeseň, pretože na jar by sme na záhradu rýchlo zaniesli aj choroboplodné zárodky, vajíčka a larvy škodcov.

Prečo je organické hnojivo účinnejšie ako domáci kompost?

Je veľmi náročné vytvoriť domáci kompost tak, aby bol stabilný, kvalitný a plný živín pre rastliny. Ak chcete dosiahnuť stabilitu kompostu, treba ho viackrát za rok prehádzať, aby dostal veľa kyslíka, ktorý potrebujú mikroorganizmy na rozklad látok. Kvalita kompostu veľmi kolíše, pretože je závislá od počiatočnej látky, ktorá sa kompostuje. Domáci kompost obsahuje všetky možné rastlinné zvyšky, ktorých kvalita sa veľmi odlišuje.

Na druhej strane pri ekologickom organickom hnojive Plantella Organik presne vieme, čo je vstupnou surovinou, s jasným obsahom živín, ktoré obsahuje.

Pre správne hnojenie záhrady je dôležité vedieť, ktoré živiny hnojivo obsahuje a koľko. Iba tak môžeme správne hnojiť rastliny na záhrade, pretože nároky jednotlivých rastlín na živiny sa veľmi líšia. Plodová zelenina (rajčiak, paprika, baklažán) potrebujú veľmi veľa živín s dôrazom na draslíku (K), listová a cibuľová zelenina zas potrebuje málo hnojenia.

Pri komposte je pre nás obsah živín často veľkou neznámou, zatiaľ čo ekologické organické hnojivo Plantella Organik má analýzou obsah živín presne stanovený, a tak môžeme jednotlivé striedavo pestované rastliny na záhrade hnojiť primerane ich potrebám. Okrem hlavných živín (dusík – N, fosfor – P, draslík – K) obsahujú aj mikroživiny (Fe, B, Cu, Mn, Mo, Zn).

U živín je dôležitý aj obsah organickej látky, pretože tá v pôde urýchľuje tvorbu humusu a dobre viaže živiny, aby boli potom prístupné rastlinám.  Živiny u tohto organického hnojiva sú rastlinám k dispozícii celú sezónu, respektíve okolo 6 mesiacov, zatiaľ čo pri komposte je prvý rok k dispozícii iba 30 % všetkých živín.

PRÍPRAVA ZÁHONOV A MENŠÍCH ZÁHRAD

Na prípravu pôdy na menších záhonoch odporúčame použiť organické hnojivo Plantella Nutrivit Univerzal. Má formu granúl, ktoré jednoducho nasypete na povrch. Granuly sa odporúča zakopať do zeme, pretože vtedy začne hnojivo účinkovať okamžite, rýchlejšie sa dostane do koreňovej oblasti a znížia sa straty živín. Balenie 3 kg postačuje na plochu 15 až 20 m2.

Čas na prípravu zeme 

Pri ťažkej, hlinitej zemi sa odporúča prekopávanie na jeseň.  Prekopávaním sa obrátia veľké časti zeme a hrudy, ktoré ponecháme. Nerozbíjame ich, pretože chceme, aby sa rozdrobili vplyvom studenej zimy. Pri výrazne ťažkej pôde prekopávanie zopakujeme ešte aj na jar.

Pri ľahších, piesčitejších zeminách sa prekopávanie nikdy neodporúča. Takúto zeminu pred sadbou alebo siatím len trochu skypríme. Inak by sme rýchlo zničili rovnováhu v pôde. Kombinácia s podstielkou sa rýchlo ukáže ako dobrá investícia, pretože kyprá zem sa „spojí“ s novými organickými časticami a viditeľne lepšie zadržuje vlhkosť.


Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.