Koľko drobného ovocia vysadiť, aby bolo pre všetkých?

V domácej záhrade môžeme na menšej ploche dopestovať toľko drobného ovocia, že ho môžeme použiť čerstvé, v neskoršom zimnom období zamrazené alebo ho môžeme spracovať ako lekvár alebo šťavy. Rodinná záhrada s drobným ovocím by mala mať aspoň 7×7 m alebo viac, ak chceme vysadiť rozličné druhy drobného ovocia v takých množstvách, aby úroda postačovala našim potrebám.

Návrhy na výsadbu

Rodinná záhrada s drobným ovocím pre celú rodinu na 100 m²:

Jahody

Na záhrade by sme mali mať od 3 do 4 m² jahôd, od ktorých očakávame úrodu aspoň 10 kg. Množstvo úrody plne závisí od úspešnosti nášho pestovania.Kto si chce na jahodách pochutnávať celé leto až do neskorej jesene, musí vysadiť viackrát rodiace odrody.


Maliny

Ak si rodina chce vychutnať približne 15 kg malín, musíte zasadiť minimálne 5 m malín, resp. 15 rastlín vo vzdialenosti od 30 do 40 cm. Krík černice môže mať veľmi veľkú úrodu, úrodnosť pri správnom spôsobe pestovania je však 3 – 5 kg. Pri takomto zaťažení rastliny zaistíme vysokú kvalitu plodov.


Červené ríbezle

Môžeme ich pestovať vo forme stromčeka alebo kríku.  Na väčšom kríku môžeme dopestovať až 10 kg, pri opore (v rade) potom 3 – 4 kg. Vzhľadom na to, že červené ríbezle spracovávame zväčša ako lekvár a šťavy, bude stačiť, ak budeme mať na záhrade 1 až 2 kríky.


Čierne ríbezle

Krík čiernych ríbezlí prináša 2 – 3 kg plodov. Ak v záhrade vysadíme približne 10 kríkov čiernych ríbezlí, bude to nepochybne stačiť na zásobovanie rodiny šťavou a lekvárom.


Egreše

V porovnaní s ríbezľami je úroda menšia. Staršie odrody majú zvyčajne menšie kríky, novšie odrody sú bujnejšie, a preto aj úrodnejšie. Americké čučoriedky poskytujú v období plného rodenia 3 – 5 kg plodov na krík. Približne rovnakú úrodu dosiahneme aj u muchovníka.


Produkty Plantella a Bio Plantella sú výsledkom dlhoročných znalostí, overeného výskumu a technologických inovácií renomovaného slovinského výrobcu Unichem. Keďže sme na ne nesmierne hrdí, označili sme ich špeciálnou pečaťou Testovaná účinnosť.