AKO SPRÁVNE ZASADIŤ PARADAJKY PRE BOHATÚ ÚRODU?

Cieľom je vypestovať šťavnatý, mäsitý, charakteristicky a pekne sfarbený plod so sladkou alebo sladko-kyslou chuťou, ktorý by mal obsahovať veľa zdraviu prospešných látok (napr. karoténov, lykopénu, vitamínu C… ). Paradajky si môžeme vypestovať zo semena alebo kúpiť priesady.

Ako sa paradajky správne sadia?

Cieľom je vypestovať šťavnatý, mäsitý, charakteristicky a pekne sfarbený plod so sladkou alebo sladko-kyslou chuťou, ktorý by mal obsahovať veľa zdraviu prospešných látok (napr. karoténov, lykopénu, vitamínu C… ). Paradajky si môžeme vypestovať zo semena alebo kúpiť priesady.

Osobitosťou paradajok je, že sa o ne treba starať už od pestovania sadeníc, a potom najmä pri vysadení na trvalé miesto. Denné teploty by mali byť minimálne 18 °C, nočné minimálne 10 °C. Sadíme po »ľadových mužoch«, ktorí by v polovici mája mali zlý vplyv na priesady.

Paradajky potrebujú veľa slnka, dobre pohnojenú pôdu a veľa vody. Vysádzame ich do dobre pripravenej pôdy s pridaným organickým hnojivom Plantella Organik v pomere  2 kg na 10 m2, u menších hriadok Plantella Nutrivit na paradajky a plodové rastliny, ktoré vďaka svojej forme rýchlo uvoľňuje živiny, čím uspokojí nenásytnú plodovú zeleninu. Jedno 1-kilové balenie postačuje na 14 metrov štvorcových.

Dôležité je minimálne jeden až dva týždne pred výsadbou pripraviť záhradnú pôdu hnojením. Živiny sa tak vhodne v pôde rozložia a čakajú na rastliny.

Mnohí to preháňajú s nadmernou hustotou výsadby, čo môže byť zdrojom problémov vo vegetačnej sezóne. Rastliny vysádzame čo možno najďalej od seba, aby bolo medzi nimi veľa vzduchu a listy rýchlejšie schli. Ak sadíme príliš nahusto, rýchlo sa objavia choroby, ktoré sa rozšíria na všetky sadenice. Paradajky sadíme vo vzdialenosti približne 0,5 – 0,7 m.

Ako všetka plodová zelenina, aj paradajky potrebujú veľa živín

Pri výsadbe nasypeme na dno jamky ekologické granulované hnojivo Plantella Nutrivit na paradajky, ktoré obsahuje veľa prírodného draslíka a iné živiny. Je dôležité pre silný rast koreňového systému, pevnosť rastliny a správy vývoj plodov.

Priesady sadíme šikmo a veľmi hlboko (aj stonku zakopeme až po prvé pravé listy), aby sa rozvinulo viac koreňov.

Čím viac koreňov má rastlina, tým je silnejšia a ľahšie bojuje s chorobami. Pri výsadbe použijeme Plantella záhradnú zeminu.

Vysoké paradajky priväzujeme k opore (viac rád si môžete prečítať v článku: Niektoré druhy zeleniny potrebujú oporu, ktorú umiestnime ešte pred presádzaním, aby sme pritom nepoškodili stonky a korene rastlín. 

Kríčkové paradajky nepriväzujeme, neodstraňujeme im pazušné púčiky a tiež ich omnoho menej hnojíme.

Aj neskôr vo vegetačnom období potrebujú veľa živín, pretoich zaistíme kvalitným tekutým organickým hnojivom na báze morských rias Plantella organické hnojivo na paradajky. Prihnojujeme mesačne od začiatku kvitnutia po koniec zrenia.

Ako doplnkové hnojivo môžete využiť aj prírodnú stielku z kostihoja alebo žihľavy, ktoré zároveň zaisťujú kyprosť a vlhkosť pôdy.

Zahradničte spolu s námi! Související články

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *